Tadić: Bez EU ćemo potonuti u mrak nacionalizma

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Dec.2011, 11:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Bez EU ćemo potonuti u mrak nacionalizma

FRANKFURT -

Što se više produžava i dodatno uslovljava proces evropske integracije, raste opasnost od nove nestabilnosti i pretnja da Srbija, a time i zapadni Balkan, još jednom potonu u mrak nacionalizma i netrpeljivosti, upozorio je predsednik Srbije Boris Tadić u autorskom tekstu za nemački "Frankfurter algemajne cajtung".

Članstvo u >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Evropskoj uniji (EU), strateško je određenje Srbije, napomenuo je Tadić, kao što bi i za EU od strateške važnosti morala biti evropska orijentacija Srbije.

Istinska vera

Prema njegovim rečima, "naše članstvo u EU nije utemeljeno samo na geografskom položaju, istorijskim procesima ili na ekonomskim interesima".

"Istinski verujemo u zajedničku, evropsku političku kulturu i u zajedničku odgovornost za mir i stabilni razvoj celog našeg kontinenta", objasnio je Tadić.

"Oni koji nam to odriču", ukazao je Tadić, "kao da dovode u pitanje naše bolno sećanje da su se neke od najružnijih stranica evropske istorije događale upravo na našim prostorima i to sve kroz 20. vek".

"Ja verujem i radim na tome da Srbija što pre postane deo EU i još intenzivnije i suštinski doprinese zajedničkom evropskom projektu", istakao je Tadić.

Rizično odlaganje

On je, međutim, upozorio da, "što se više produžava i dodatno uslovljava proces integracije, raste opasnost od nove nestabilnosti i pretnja da Srbija, a time i zapadni Balkan, još jednom potonu u mrak nacionalizma i netrpeljivosti".

Danas se čini, smatra Tadić, da EU nije sasvim spremna i da se koleba da u dogledno vreme ispuni svoje nebrojeno puta ponovljeno obećanje o evropskoj perspektivi za Srbiju.

"Bili smo ubeđeni da će jasan i veoma pozitivan izveštaj Evropske Komisije o napretku Srbije biti pretočen u odluku o statusu kandidata", naglasio je Tadić.

Na osnovu učinjenog, ocenio je Tadić, Srbija već danas zaslužuje status kandidata, a pod pretpostavkom da se reše započeta pitanja u dijalogu sa Prištinom, uskoro bi se mogli otvoriti i pregovori o članstvu.

Nećemo priznati nezavisno Kosovo

"Kosovo je naš najveći izazov. Srbija neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost svoje južne pokrajine", poručio je Tadić.

Naš principijelan i ustavom definisan stav po pitanju Kosova, rekao je Tadić, deli većina članica Ujedinjenih nacija (UN), ali i pet zemalja članica EU.

Srbija, međutim, želi da pronađe rešenje za pitanje Kosova nezavisno od toga da li će jednog dana biti član EU ili ne, jer ne želi još jedan tinjajući konflikt na Balkanu, istakao je Tadić.

"Tragajući za funkcionalnim rešenjem ovog pitanja, Srbija se oslanja, između ostalog, i na iskustvo dve Nemačke, koje su, ne bez kontroverzi i ne bez posredovanja i uplitanja sa strane, vodile duge i teške razgovore o uređenju svojih odnosa", podsetio je Tadić.

Upravo zato, prema njegovim rečima, iznenađuje stav nekih uticajnih nemačkih političara, suprotan većinskom mišljenju njihovih evropskih kolega, da Srbija najpre i odmah reši pitanje Kosova kako bi uopšte postala kandidat za članstvo u EU.

Najšira javnost u Srbiji, ukazao je Tadić, ovo doživljava kao dodatna politička uslovljavanja, nakon što su svi raniji uslovi u procesu pridruživanja u celosti ispunjeni.

Zašto se Srbija gura na marginu?

"Mi očekujemo da se odluka o kandidaturi Srbije za članstvo u EU ne vezuje za trenutnu političku nepopularnost procesa proširenja u nekim zemljama članicama", naglasio je Tadić.

Prema njegovom mišljenju, nameće se pitanje zašto se Srbija gura na marginu savremenih istorijskih procesa.

Zbog čega se, upitao je Tadić, ogromni politički napori, preduzeti u cilju odlučnog raskida sa politikom koja je dovela do ratova u bivšoj Jugoslaviji, time unapred osuđuju na poraz i neuspeh.

Neće li to možda biti preveliko iskušenje za srpsko društvo i mladu srpsku demokratiju, upozorio je Tadić.

Reforme ne smeju gubiti na tempu

On je poručio da reforme u Srbiji ne smeju gubiti na tempu, kako njihov konačni uspeh ne bi bio doveden u pitanje, nezavisno od toga kada će Srbija i Evropa biti spremne jedna za drugu.

Ukoliko Srbija ostane izvan EU, naglasio je Tadić, to će se dugo doživljavati kao dokaz da je taj poseban sistem vrednosti kojim se Evropa definiše kao zajednica, samo privid večite politike velikih i malih.

Danas je više nego ikada ranije očito da proces evropskih integracija Srbije ne zavisi samo od spremnosti i sposobnosti da se u zemlji zaokruže započete reforme, ocenio je Tadić, već i od toga u kojoj meri je EU spremna da u dogledno vreme zaokruži svoju misiju uspostavljanja zone mira, prosperiteta i stabilnosti na celom evropskom kontinentu.

"Velika evropska ideja nadilazi današnjih 27 zemalja članica. Evropa neće biti zaokružena bez zapadnog Balkana, a to nije moguće bez evropske, demokratske i prosperitetne Srbije u njegovom centru", zaključio je Tadić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.