Izvor: Kurir, 02.Sep.2011, 10:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
TADIĆ U VIMINACIJUMU SA LIDERIMA REGIONA
VIMINACIJUM - Predsednik Srbije Boris Tadić biće danas domaćin devetog samita šefova država jugoistočne Evrope pod nazivom "Savremena umetnost i pomirenje u jugoistočnoj Evropi", koji će biti održan u arheološkom nalazištu Viminacijum kod Kostolca.
Na samitu će, pored predsednika Srbije, učestvovati i predsednici Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Albanije Ivo Josipović, Filip Vujanović, Đorđe Ivanov >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << i Bamir Topi, član Predsedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda Bakir Izetbegović i predsednik Bugarske Georgi Prvanov.
Učestvovaće i generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova, evropska komesarka za obrazovanje, kulturu, multijezičnost i mlade Andrula Vasiliju i generalni direktor za obrazovanje, kulturu i nasleđe, mlade i sport Saveta Evrope Gabriela Bataini -Dragoni, grčki ministar kulture i turizma Pavlos Gerulanos.
Nakon plenarnog zasedanja učesnici samita obići će Viminacijum, jedno od najpoznatijih areholoških nalazišta u Evropi.
Viminacijum će spremno dočekati učesnike sutrašnjeg Uneskovog samita šefova država jugoistočne Evrope, izjavio je upravnik arheološkog parka "Viminacijum" Miomir Korać.
"Spremamo se za veliki događaj", rekao je Korać. "Viminacijum je uvek bio sjajno istorijsko mesto gde su rado dolazili rimski imperatori. Nije bilo imperatora koji nije dolazio, Hadrijan je čak organizovao dva carska lova dok je Karakala postao imperator u Viminacijumu", dodao je on.
Uoči samita, predsednik Tadić sastao se juče u Beogradu u odvojenim susretima s predsednicima Hrvatske, Crne Gore i Makedonije Ivom Josipovićem, Filipom Vujanovićem i Đorđom Ivanovom i u razgovoru s njima potvrdio spremnost Srbije da unapredi saradnju u regionu.
Na susretu na marginama Uneskovog regionalnog sastanka šefova država jugoistočne Evrope Tadić i Josipović ponovili su međusobnu podršku za priključenje dve države Evropskoj uniji i naglasili da se otvorena pitanja neće rešavati kroz uslovljavanje tih integracija.
Predsednici su istakli da su odnosi Srbije i Hrvatske previše važni, i za dve države i narode, i za region, te da bi neodmerene izjave njihov razvoj dovele u pitanje.
U razgovoru sa predsednikom Crne Gore Vujanovićem predsednik Srbije je naglasio da Srbija želi najbliže moguće prijateljske odnose sa tom zemljom i da daje punu podršku Crnoj Gori na putu ka Evropskoj uniji.
Na sastanku s predsednikom Makedonije Đorđem Ivanovim Tadić je naveo da je Srbija spremna za unapređenje saradnje u svim oblastima.
U okviru samita, u Beogradu je, u legatu Čolaković, održan i okrugli sto "Savremena umetnička produkcija u regionu jugoistočne Evrope - nasleđe za budućnost", s ciljem da se napravi predlog akcione platforme koja bi trebalo da ponudi osnove za unapređenje saradnje država i umetnika u regionu na stvaranju i očuvanju buduće baštine čovečanstva koju čini i savremena umetnost.
Predsednik Tadić je na prijemu za učesnike tog skupa podržao napore umetnika i stvaralaca da svojim umetničkim angažmanom doprinesu pomirenju i prevazilaženju podela na Balkanu.
Tadić je rekao da "prostor Balkana, koji u političkom kontekstu znači podele, sukobe, ratove i zločine, u pojedinim istorijskim momentima znači i velika dostignuća ljudske prirode".
"Hvala vam što okruglim stolom doprinosite pomirenju, a to znači i razumevanju među ljudima. Nadam se da u meni vidite saradnika ili srodnu dušu", rekao je Tadić.








