Spasojević: Privreda polako umire

Izvor: S media, 19.Dec.2011, 08:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spasojević: Privreda polako umire

"Banke koje drže štednju i depozite, a ne žele da ulaze u rizik, nisu nam potrebne. Ako neće da plasiraju novac u privredu, već ga drže na računima u inostranstvu i u obveznicama, treba ih kažnjavati. Možda im oduzeti i licence", kaže u razgovoru za "Novosti" kaže Toplica Spasojević, iščekujući efekte nedavnog dogovora predsednika Borisa Tadića, premijera Mirka Cvetkovića, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Narodne banke Srbije, bankara i privrednika.

Drakulić: A šta kad svi "crknemo"?

* Šta bi imalo efekta i poboljšalo stanje u privredi?

- Neophodno je da dugoročni krediti budu sa kamatom nižom za dva do tri odsto. Guverner je u pravu, banke imaju novac. One na računima u inostranstvu drže skoro dve milijarde evra i malo više od milijarde imaju u domaćim obveznicama.

* Zašto ne plasiraju novac?

- Zato što mogu da rade i sa malim plasmanom i visokim kamatama i da pokrivaju troškove. U zemlji rade 33 banke, ali to očigledno nije dovoljna konkurencija.

* Šta bi trebalo da budu prve mere Vlade?

- Naša stopa rasta je nedovoljna. Potrebna je podrška izvozu, pokretanje razvojne banke i kompleks finansijskih mera. Za sve kredite je potreban grejs period od šest meseci do godinu dana, bez penala.

Dugalić: NBS je doneo mudru odluku

* U suprotnom, šta će se desiti?

- Kako kažu, ptice umiru pevajući. Umreće privreda. Kod nas je već stopa nezaposlenosti najveća u regionu. Doskoro se o Srbiji pričalo kao o lideru u okruženju. Više se to ne čuje. Izgubili smo mnogo vremena. Moramo da se probudimo.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.