Izvor: B92, 13.Avg.2009, 16:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sindikat pisao Tadiću
Beograd -- Savez samostalnih sindikata u pismu predsedniku Borisu Tadiću upozorio da je u nekoliko prethodnih meseci bez posla ostalo između 5.000 i 6.000 radnika.
U otvorenom pismu koje je upućeno i premijeru Mirku Cvetkoviću i ministru ekonomije Mlađanu Dinkiću navodi se da je reč o radnicima u vodoprivredi, metalskoj, poljoprivrednoj, prehrambenoj i duvanskoj industrijida, koji su u svojim preduzećima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << proglašeni tehnološkim viškom.
Sindikat ističe da je u Ju Es Stil-u oko 250 radnika ostalo bez posla, u duvanskim industrijama u Vranju i Nišu po 170, u ATB Severu 157, dok su MIN Kopeks i ATB FOD Bor otpustili po 131 radnika.
Podaci za mnoga metalska, poljoprivredna, prehrambena, duvanska i vodoprivredna preduzeća koji otpuštaju radnike ne postoje, upozoravaju iz sindikata i dodaju da iz straha od gubitka posla radnici pristaju da rade, iako zarade ne dobijuju i po godinu i više dana.
Veliki broj radnika nema ni zdravstveno osiguranje, navodi se u saopštenju.
Sindikati traže od predstavnika vlasti stav o situaciji u kojoj se nalaze radnici Srbije, ali i preduzimanje konkretnih mera kako bi se zaustavilo svakodnevno otpuštanje.
Ujedno, predstavnici radnika zahtevaju od predsednika Republike, premijera i resornog ministra da pozovu poslodavce da podnesu izveštaje o razlozima zbog kojih su otpustili toliki broj radnika.
Za reviziju prodaje preduzeća
Nezadovoljstvo radnika bi moglo da se smanji ukoliko bi bila izvršena revizija kupoprodajnih ugovora privatizovanih preduzeća, ocenio je predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović.
On je gostujući u vestima B92 izjavio je da bi nezadovoljstvo radnika koji trenutno štrajkuju bilo smanjeno ukoliko bi se izvršila revizija kupoprodajnih ugovora privatizovanih preduzeća i ukoliko mere koje će vlada doneti budu doprinele rešavanju njihovih socijalnih problema.
Orbović je istakao da je suštinski problem zbog kog radnici izlaze na ulice ili blokiraju preduzeća u kojima rade loše sprovedena privatizacija, neplaćanje zarada i doprinosa kao i bespersktivnost preduzeća u kojima rade.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata rekao je da sindikat do sada nije imao uvid u mere koje će vlada predložiti i najavio veće proteste ukoliko sadašnja situacija ne bude rešena.
Pogledaj vesti o: Mlađan Dinkić
Otpušteno izmedju 5.000 i 6.000 radnika
Izvor: S media, 13.Avg.2009
Savez samostalnih sindikata Srbije uputio je otvoreno pismo predsedniku Republike Borisu Tadiću, u kome ga obaveštava da je u nekoliko prethodnih meseci bez posla ostalo izmedju 5.000 i 6.000 radnika u vodoprivredi, metalskoj, poljoprivrednoj, prehrambenoj i duvanskoj industriji. ..U otvorenom pismu...
Bez posla ostalo oko šest hiljada radnika
Izvor: Radio 021, 13.Avg.2009
Savez samostalnih sindikata Srbije uputio je danas otvoreno pismo predsedniku Republike Borisu Tadiću, u kome ga obaveštava da je u nekoliko prethodnih meseci bez posla ostalo između 5.000 i 6.000 radnika u vodoprivredi, metalskoj, poljoprivrednoj, prehrambenoj i duvanskoj industriji. U otvorenom...








