Referendum odlaže kandidaturu?

Izvor: S media, 08.Jan.2012, 23:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Referendum odlaže kandidaturu?

Referendum u četiri opštine na severu Kosova koji je zakazan za 14. i 15. februar mogao bi presudno da utiče na martovsku odluku o dobijanju statusa kandidata.

Jer masovna poruka Srba iz Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zubinog Potoka i Zvečana da ne prihvataju prištinske institucije, biće novo političko iritiranje Nemačke i jačanje njenog tvrdog stava protiv srpske kandidature.

Predsednik države Boris Tadić poručio je za "Novosti" da >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << bi održavanje referenduma moglo da ugrozi diplomatske napore države za dobijanje statusa kandidata.

Špic referendumske kampanje, i podgrejan politički ambijent na severu KiM poklopiće se datumski baš sa Savetom ministara EU koji će biti održan sredinom februara u Briselu. A od njihove preporuke zavisi i konačna odluka Evropske komisije u martu.

Trajković: Sprečiti referendum na Kosovu

Bogdanović:Referendum pravi podelu među Srbima na KiM

Referendum podelio sever Kosova

Predrag Simić, profesor međunarodne politike i bivši ambasador, kaže za "Novosti" da bi zakazano izjašnjavanje Srba na severu KiM moglo da doprinese da Brisel ponovo odloži kandidaturu Srbije:

"Od posete Angele Merkel pa do danas, sve što se dešava na severu KiM praktično utiče i na stav Nemačke o srpskoj kandidaturi. Tako bi i referendum o prištinskim institucijama sigurno mogao da doprinese novom pomeranju srpske kandidature", rekao je Simić.

Ognjen Pribićević, bivši ambasador u Berlinu, takođe smatra da će referendum imati uticaja ali da je ipak presudna politika Beograda:

"Svi u međunarodnoj zajednici znaju da zvanična Srbija nema istu politiku kao opštinski lideri na severu KiM. Presudna će da bude diplomatija na relaciji Brisel, evropske metropole, Vašington i Beograd", smatra Pribićević.

Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, pak, smatra da referendum ni na koji način ne može da utiče na briselsku presudu u martu:

"Angela Merkel je otvoreno poručila šta Srbija treba da učini za kandidaturu: da ukine "paralelne institucije" i uspostavi dobrosusedske odnose. Priče da će Srbi sa Kosova sada da uspore evropski put Srbije potpuno su bez osnova. Tako, zvaničnici iz Beograda pokušavaju da opravdaju svoju lošu politiku", rekao nam je Pantić.

Zamenik premijera Ivica Dačić savetuje Srbima sa severa Kosova da svaki važan potez, kao što je referendum, koordiniraju sa Beogradom.

"To je nužno kako čitava akcija ne bi bila štetna po srpske nacionalne i državne interese. Srbija i Srbi treba da vode državotvornu politiku i da svaki potez merimo ciljem koji želimo da ostvarimo. Ovde niko ne govori o tome da li Srbi imaju pravo ili ne. Reč je o tome šta se želi postići referendumom. Ako hoćemo da pokažemo da ne prihvatamo prištinsku vlast, pa to je već svima jasno. Pa i Tačiju", rekao je Dačić.

(Novosti)
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.