
Izvor: S media, 03.Nov.2010, 16:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslanici o Tadićevoj poseti Vukovaru
Sutrašnju posetu predsednika Srbije Borisa Tadića Vukovaru u Hrvatskoj, poslanici skupštine Srbije vladajuće većine ocenili su danas kao doprinos poboljšanju odnosa dve zemlje, dok opozicija smatra da će to naneti štetu Srbiji.
Portparol i poslanik DS Jelena Trivan naglasila je da će sutrašnje aktivnosti predsednika dve zemlje omogućiti da se stavi tačka na prošlost i otvori budućnost >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << u kojoj će Srbija i Hrvatska saradjivati na evropskom putu, trgovinskoj saradnji i unapredjenju života ljudi.
Kosorova pozdravila dolazak Tadića u Vukovar
Tadićeva poseta Vukovaru čista forma
Žrtve zaslužuju poštovanje
Trivan je novinarima u Domu Narodne skupštine rekla da svako otopljavanje odnosa dve zemlje samo olakšava život običnim ljudima, a pre svega Srbima u Hrvatskoj, koji imaju velike poteškoće, kao i hrvatskoj nacionalnoj manjini u Srbiji.
Na pitanje da li odlazak Tadića u Hrvatsku znači priznavanje krivice za zločine koji su počinili Srbi, Trivan je odgovorila da se to može razumeti kao izražavanje političkih stavova, a ne kao tumačenje istorijskih dogadjaja.
"Srbija je jasno pokazala da je otvorena za dobrosusedske odnose, da je spremna na pomirenje u regionu i traži da se na isti način njeni susedi ponašaju i prema srpskim žrtvama", naglasila je ona i dodala da je to prouzrokovalo da se i zvaničnici susednih zemalja na drugačiji način odnose prema Srbiji i srpskim žrtvama.
I šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić smatra da je poseta Tadića Hrvatskoj važan korak na polju pomirenja i podizanja nivoa svesti o onome što se dešavalo na prostoru bivše Jugoslavije.
"Siguran sam da smo kao država pokazali da smo lider u tom procesu i očekujem da će ovakav pristup Srbije doprineti da i ostale države u regionu učine isto kao što je uradila i Skupština Srbije donoseći odredjene akte kojima je napravljen civilizacijski iskorak", naglasio je Ružić.
Prema njegovom mišljenju, poseta Tadića Hrvatskoj ne može se posmatrati u kategorijama priznavanja krivice, jer bi to dovelo do vraćanja u prošlost.
Da će prestojeća poseta srpskog predsednika Hrvatskoj doprineti relaksaciji odnosa dve zemlje smatra I zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić, koji je kazao da je interes Srbije da sa svim zemljama regiona ima dobrosusedske odnose.
"Dajemo punu podršku činu koji je predsednik Srbije učinio i njegovoj spremnosti da na svoja pleća prihvati odgovornost za nešto za šta zaista nije odgovoran i na taj način izdigne današnju Srbija iznad onog ružnog lica naše prošlosti od pre 2000. godine", rekao je Senić.
On je dodao da ne treba bežati od priznavanja krivice za zločine koje su počinili neki ljudi u ime Srbije, ali i da mu ne smeta što sa hrvatske strane još nije stiglo izvinjenje za zločine nad Srbima.
Opozicija, medjutim, ne podržava Tadićev odlazak u Vukovar, pa tako šef poslanika D S S Miloš Aligrudić smatra da je takav postupak "nelogičan I istorijski neopravdan, budući da su Srbi bili najveće žrtve ratova u 20. veku".
"Tadić nije istorijski i politički pozvan da na ovaj način to pitanje rešava", rekao je Aligrudić i dodao da se do pomirenja dolazi istinom, a da nakon toga može uslediti I izražavanje žaljenja za zločine koji su počinjeni.
I šef poslanika NS Velimir Ilić smatra da je najpre potrebno da se osude i zločinci koji su odgovorni za srpske žrtve, kao i da bi pomirenju doprinelo i da Hrvati u svom parlamentu osude zločine nad Srbima, a njihovi zvaničnici posete srpska stratišta.
Radikali, takodje, smatraju da Tadićeva poseta neće doprineti poboljšanju odnosa, već da će naneti štetu Srbiji, jer će time biti abolirani Hrvati od zločina koji su počinjeni nad srpskim narodom.
(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Jelena Trivan