Obrazovanje ključni resurs

Izvor: RTS, 29.Nov.2010, 13:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obrazovanje ključni resurs

Osnovni cilj Ministarstva prosvete je da svu decu uključi u obrazovni sistem, rekao je ministar Žarko Obradović na konferenciji Inovacije u preduniverzitetskom obrazovanju. Dobra iskustva stručnjaka iz celog sveta izneta na konferenciji trebalo bi da doprinesu poboljšanju kvaliteta obrazovanja.

Obrazovni sistem u Srbiji često kritikuju kako stručnjaci tako i đaci i njihovi roditelji. Ipak, da je naša škola otvorena za promene, pokazuje i međunarodna konferencija posvećena >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << inovacijama u obrazovanju koja se održava u Beogradu.

Konferencija je okupila veliki broj stručnjaka iz celog sveta sa ciljem da se kroz upoznavanje sa primerima dobre prakse i razmenu iskustava u obrazovanju, poboljša kvalitet nastave i doprinese pravednosti sistema obrazovanja.

Rano napuštanje školovanja, nedovoljno usavršavanje nastavnika, obrazovanje koje nije u skladu sa potrebama tržišta - samo su neki od problema, koji godinama postoje u Srbiji.

Prema rečima predsednika Borisa Tadića, obrazovanje zaslužuje više poštovanja čitave javnosti.

"Deca koja su sada krenula u osnovnu školu izaći će iz srednje škole ili fakulteta u Evropsku uniju. I mi moramo odmah da počnemo da ih pripremamo za njihovu i našu evropsku budućnost", kaže Tadić.

Tadić ističe da ključni cilj nije samo da postanemo član Evropske unije, već da društvo i privreda mogu uspešno da učestvuju u životu Evropske zajednice, društva i kulture.

Danas đaci imaju bolje uslove za učenje. Zahvaljujući inkluziji napravljen je krupan korak napred. Ipak, to je tek početak, kažu nadležni.

Ministar prosvete Žarko Obradović kaže da je osnovni cilj ministarstva prosvete da uključi svu decu u obrazovni sistem i da zadovolji potrebe za kvalitetnim obrazovanjem svakog pojedinca, mlade osobe ili odraslog građanina.

Neophodan novac za reformu

Za sprovođenje svake refrme potreban je novac. Evropska unija je sa dosadanjih 28 miliona evra bila najveći donator u oblasti obrazovanja.

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer kaže da je Srbija donela dobre zakone, ali da još mnogo toga treba uraditi.

"Dobro obrazovanje znači bolju konkurentnost na evropskom prostoru, to je investicija u mladost Srbije. Zato se u Upitniku Evropske komisije koji je dobila Srbija, nalazi 80 pitanja od kojih se neka direktno, neka posredno odnose na obrazovanje", rekao je Dežer.

Finasijsku podršku za oblast obrazovanja obećala je i Svetska banka. Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Lu Brefor kaže da Svetska banka želi da nastavi dijalog sa ministrom prosvete.

"Naš potpredsednik će sledeće nedelje posetiti Srbiju i tom prilikom će naša pomoć biti definisana, a obrazovanje će svakako biti važan segment saradnje", rakao je Brefor.

Na dvodnevnoj konferenciji o inovacijama u obrazovanju izlagaće više od stotinu stručnjaka sa prestižnih svetskih univerziteta, od Harvarda do različitih obrazovnih institucija zemalja iz regiona.

Događaj je okupio i sve one koji kreiraju put deci u Srbiji, vaspitače, izdavačke kuće, pisce udžbenika, nastavnike i direktore škola.

Skup je pokazao da interesovanje i želja da se škola učini boljom, znanje proširi i čuju nova iskustva i te kako postoje.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Tadić: Unaprediti obrazovanje

Izvor: B92, 29.Nov.2010

Beograd -- Obrazovanje u Srbiji bi moralo da bude znatno bolje, smatra predsednik Boris Tadić...Prema njegovim rečima, na ostvarenju tog cilja treba da se angažuju svi koji mogu da doprinesu uspešnoj reformi obrazovnog sistema...Predsednik Tadić je u centru Sava otvorio međunarodni skup pod nazivom...

Nastavak na B92...

Tadić: Treba nam hitna strategija obrazovanja

Izvor: Večernje novosti, 29.Nov.2010

Srbija će, kada sadašnji osnovci završe školovanje, biti u EU i zato ih treba pripremati za evropsku budućnost, napomenuo je predsednik Srbije

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.