Niko kao Srbija, svi već izgradili

Izvor: B92, 06.Avg.2010, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Niko kao Srbija, svi već izgradili

Beograd -- Izjave predsednika Borisa Tadića da se nigde u Evropi ne gradi kao u Srbiji stručnjaci smatraju neopravdanim jer su drugi uglavnom već izgradili infrastrukturu.

Podsetimo, predsednik Srbije Boris Tadić je proteklih dana najavio da će Srbija do kraja ove decenije imati 13 mostova preko Dunava.

"Mislim da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je to velika stvar. To su velika dostignuća. Mislim da u Evropi ovog trenutka niko ne gradi toliko mostova, takvih mostova, takvog kvaliteta i takvih arhitektonskih i inženjerskih svojstava", rekao je Tadić.

S druge strane, konsultant za strana ulaganja Mahmut Bušatlija smatra da optimistične izjave zvaničnika Srbije nisu baš opravdane.

Podsetimo, predsednik Tadić je rekao da Srbija završava projekte koji su zamišljeni ili započeti pre više decenija i dodao da će "Srbija za osam godina sasvim drugačije izgledati nego na današnji dan". Ono što je projektovano pre 40 godina "ova generacija mora da završi", rekao je on i kazao da "posle više decenija Srbija gradi. Treba da budemo ponosni".

„Ta izjava je malo preterana. Prva stvar koja mi pada na pamet je recimo, most između Rumunije i Bugarske koji je dva puta širi od ovog našega. Ako uzmete u obzir to da ostatak Evrope, osim Rumunije i Bugarske, nema tako široke reke kao Dunav na našem delu, onda one i nemaju neku potrebu da prave tolike mostove", kaže on.

„Ono što je možda najbliže istini je činjenica da je Evropa već odavno zaokružila svoje putne mreže pa ni zbog toga nema toliku potrebu da gradi mostove koje mi treba da gradimo nebi li nadoknadili nedostatak infrastrukture", dodaje Bušatlija.

Prema njegovim rečima, kada je reč o realnosti planova za realizaciju najavljenih projekata, postoje dva problema. „Sam plan meni se čini dosta suvislo. On predviđa neke dve milijarde godišnje ulaganja isključivo u infrastrukturu. Raspored tih ulaganja nije baš sasvim dobar jer je najmanje na strani železnice, a najviše na strani putnog saobraćaja" , kaže on.

Suština tih problema proističe iz neadekvatnog građevinskog sektora, jer smo u poslednjih 10 godina uspeli da uništimo sva velika građevinska preduzeća sa 10-15 hiljada zaposlenih i koji su mogli da nose velike projekte. Spali smo na gomilu malih i srednjih preduzeća sa ne više od hiljadu zaposlenih", objašnjava Bušatlija.

To nisu preduzeća koja mogu da vode gradnju velikih objekata, već se angažuju kao podizvođači velikim stranim kompanijama, što je izgleda i bio cilj, da se strane kompanije angažuju, dodaje on.

„S druge strane, veliki problem je u prikupljanju novca. To je taj investicioni novac koji nam je neophodan. Naša zemlja je prošle godine imala oko 25 posto manji obim investicija nego u 2008. godini, koja takođe nije bila dobra zbog krize", smatra Bušatlija.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.