Nemačka ratifikovala SSP Srbije i EU

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Feb.2011, 21:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka ratifikovala SSP Srbije i EU

BERLIN, BEOGRAD -

Poslanici Bundestaga, donjeg doma nemačkog parlamenta, ratifikovali su danas, velikom većinom glasova, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Srbije i Evropske unije.

Za zakon kojim je ratifikovan SSP glasale su sve partije zastupljene u Bundestagu, osim poslanika opozicione Levice.

Državni ministar u ministarstvu inostranih poslova u Berlinu Verner Hojer je ocenio da je Srbija krenula pravim putem i pozitivno govorio o političkim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << aktivnostima srpskog predsednika Borisa Tadića, naglašavajući njegovu hrabrost na putu Srbije ka EU.

"Granice na Balkanu su definitivno povučene", rekao je Hojer, koji je govorio o mestu Srbije u EU, saradnji sa susedima i očekivanjima da Beograd brzo započne dijalog s Kosovom o tehničkim problemima.

On je, takođe, rekao da se od Srbije očekuje da ne blokira evropske perspektive Kosova, dok je Uta Zapf iz opozicione Socijaldemokratske partije naglasila da je ratifikacijom SSP Srbija korak bliže EU.

"Glasajte za SSP i olakšajte Srbiji put u EU", apelovali su u Bundestagu na one zemlje koje još nisu ratifikovale SSP.

U diskusiji o ratifikaciji SSP dominiralo je mišljenje nemačkih poslanika da je Srbiji mesto u EU i da je na tom putu čekaju brojne reforme, a da su pomirenje u regionu, međususedska saradnja, kao i saradnja sa Hagom i dijalog sa Kosovom jedan od zadataka.

Ratifikacijom u nemačkom Bundestagu, Nemačka je postala 12. zemlja koja je dala "zeleno svetlo" za SSP, koji je već ratifikovao i Evropski parlament i za čije je stupanje na snagu potrebna saglasnost svih 27 zemalja članica EU.

Za pozitivno raspoloženje u Bundestagu je, prema izjavama pojedinih nemačkih političara, zaslužna u prvom redu sama Srbija, zbog svog reformskog kursa.

SSP je, krajem prošle godine, prošao prvo čitanje pred poslanicima Bundestaga, a iz ovog donjeg doma nemačkog parlamenta je tada saopšteno da SSP između 27 zemalja članica EU i Srbije treba da bude ratifikovan i da Nemačka ima poseban interes za stabilnost i privredni razvoj cele jugoistočne Evrope.

Kada je reč o pristupanju Srbije EU, iz redova nemačkih političara, različitih političkih opredeljenja - i vlasti i opozicije - ukazuje se na to da Berlin želi da vidi Srbiju i Evropi, odnosno, kao članicu EU.

Nemački političari naglašavaju evropsku perspektivu balkanskih zemalja, a vladajuća, konzervativna Hrišćansko - demokratska unija se zalaže i za takozvanu konsolidujuću fazu u samoj EU, koja bi trebalo da nastane posle prijema Hrvatske.

U Nemačkoj ne postoje politički relevantne snage koje su protiv prijema Srbije u EU, ali postoje one koje ukazuju da neće biti "omekšavanja" kriterijuma i da bez njihovog ispunjavanja nema napretka.

Analitičari kažu da je, bez obzira na razlike, baš Nemačka, kao vodeća zemlja moći i odlučivanja u EU, jedna od najvažnijih tačaka podrške Srbiji na putu evropskih integracija.

Đelić pozdravlja ratifikaciju SSP u Bundestagu

Potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić, povodom ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Evropske unije i Srbije u nemačkom Bundestagu, izrazio je večeras nadu da će Nemačka i dalje pružati podršku Srbiji na njenom putu ka EU.

U saopštenju dostavljenom Tanjugu, navodi se da je potpredsednik vlade "veoma zadovoljan zbog činjenice da je i Nemačka, najveća zemlja unutar EU, ratifikovala SSP".

"Zahvalan sam predsedniku nemačkog parlamenta Norbertu Lamertu i predsedniku komiteta za evropske poslove Bundestaga Ginteru Krihbaumu na ukazanom poverenju, u nadi da će Nemačka i dalje pružati podršku Srbiji na njenom putu ka EU", naveo je Đelić u saopštenju.

Nemačka je 13. zemlja članica Unije koja je ratifikovala SSP.

SSP i ratifikacija zemalja članica EU, hronologija

23. jun 2010. - Španski parlament ratifikovao sporazum. Španija je bila prva zemlja članica EU koja je ratifikovala SSP.

2. jul 2010. - SSP Unije sa Srbijom ratifikovala Malta.

16. jul 2010. - Bugarska ratifikovala sporazum.

4. avgust 2010. - Italija ratifikovala SSP Unije sa Srbijom.

9. avgust 2010. - SSP ratifikovala Estonija.

8. septembar 2010. - Slovački parlament ratifikovao sporazum.

20. oktobar 2010. - Parlament Slovenije ratifikovao SSP.

21. oktobar 2010. - Luksemburški parlament ratifikovao sporazum.

8. novembar 2010. - SSP ratifikovao mađarski parlament

17. novembar 2010. - Parlament Austrije ratifikovao SSP.

26. novembar 2010. - Kipar ratifikovao sporazum.

19. januar 2011. - Evropski parlament ratifikovao SSP EU i Srbije.

26. januar 2011. - SSP Unije i Srbije ratifikovao grčki parlament.

10. februar 2011. - Sporazum ratifikovao nemački Bundestag.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.