
Izvor: RTS, 12.Jan.2011, 21:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izborni sistem na proveri
Predsednik Boris Tadić zalaže se za promenu izbornog sistema. Očekivanja iz Brisela da se ukinu blanko ostavke otreznila stranke da treba da se odreknu apsolutne kontrole nad poslanicima. Međutim, veliki broj partija je protiv promene izbornog sistema.
Za Srbiju bi najbolji izborni sistem bio onaj u kojem će građani direktno birati veći broj svojih predstavnika, smatra predsednik Srbije Boris Tadić.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Iz kabineta predsednika pozivaju političke partije, intelektualce i stručnjake na javnu raspravu kako bi došli do najboljeg rešenja za Srbiju.
U njegovom kabinetu svesni su da građani, koji nisu zaokruživali imena svojih predstavnika, osećaju da oni koji sede u Skupštini nisu njima direktno odgovorni.
Lider demokrata smatra da mora da se poveća broj onih koji će imati pun legitimitet da odlučuju i odgovaraju za svoje postupke. U vlasti, izgleda, za to ima sluha.
Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Skupštine Srbije, kaže da bi trebalo što pre da imamo zakon o izborima, da će taj zakon imati određenih novina, ali je najbitnije da će rezultirati ukidanjem blanko ostavki.
"Zato smo svi i sigurni da će promena sistema omogućiti i takav način zaključivanja, odnosno života u političkom i sistemu uopšte", kaže predsednica Parlamenta.
Suzana Grubješić iz Ujedinjenih regiona Srbije kaže da bi mešoviti izborni sistem bio nešto što najviše odgovara našem narodu, koji više ne bi glasali samo za lidere i liste, nego i birali svoje predstavnike.
Opozicija protiv promene zakona
Opozicija, međutim, veruje da vlast menja izborne zakone samo da bi sebi osigurala pobedu.
"Mi imamo dobar izborni zakon, imamo mogućnost da narod izrazi svoju volju i to je najvažnije", rekao je zamenik predsednika SRS-a, Dragan Todorović.
Jorgovanka Tabaković iz naprednjaka kaže da bi volela da priča o izbornom zakonodavstvu bude postavljena na ozbiljne temelje, gde je pravilo broj jedan da se izborni zakoni od Rimskog carstva do danas ne menjaju u godini koja je izborna.
Protiv je i LDP, koji za Skupštinu sprema svoj predlog reforme političkog sistema.
"Bez ikakve promene Ustava, bez ikakvih posebnih napora, partije mogu napustiti kontrolu poslanika tako što bi poništile kovertirane ostavke i tako bi bio ispunjen jedan od evropskih kriterijuma", rekao je lider LDP-a Čedomir Jovanović.
"Što se tiče izbornog sistema, pravilo je da se izborni sistem ne menja u izbornoj godini", kaže Jovanović.
Analitičari, međutim, podsećaju da su izbori tek 2012 godine. Ukoliko do maja budu promenjeni izborni zakoni političke stranke, ali i republička izborna komisija i zavod za statistiku, imali bi sasvim dovoljno vremena da se za nova pravila pripreme.