EU via Priština

Izvor: Politika, 24.Avg.2011, 23:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU via Priština

Sve ovo mi je rečeno pre godinu, znali smo šta će se tražiti, odgovara visoki zvaničnik na pitanje da li je Angela Merkel iznenadila Beograd zahtevom da se ukinu paralelni organi. Zvanični Beograd je, dakle, znao šta ga čeka.

Zašto su onda nemačka kancelarka i srpski predsednik izašli pred novinare ne skrivajući da su imali, blago rečeno, „tvrde” razgovore? Da li je razgovor u četiri oka, planiran da traje 15 minuta, produžen na 45 minuta najviše zbog objašnjavanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << značenja pojma „paralelni organi” i značaja tih organa za život Srba na Kosmetu. Odgovor na ova pitanja znaju Angela Merkel i Boris Tadić.

Izvesno je samo da su se obe strane potrudile da nezvanično „procuri” da je atmosfera na ručku bila mnogo bolja, da se razgovaralo opuštenije, da su pominjana kreativna rešenja... Ipak, različiti stavovi o paralelnim organima, izrečeni u četiri oka – nisu povučeni.

Izvesno je i da je u diplomatskim krugovima tumačenje sureta Merkel–Tadić bilo znatno blaže nego u beogradskim novinama, da je čak rečeno da su postignuta oba cilja posete: da se pokaže da su bilateralni odnosi odlični i da je Nemačka potvrdila da je posvećena pomaganju Srbije na putu u EU. Pomenuta je i autonomija severa Kosova koju predviđa Ahtisarijev plan.

Izvesno je i da je Merkelova rekla, tvrde diplomatski izvori, da neće tražiti da Srbija prizna nezavisnost Kosova i da se Prištini neće dozvoliti bilo kakva jednostrana akcija.

I kada se ovi minusi i plusevi stave na terazije očito je da Srbiji nikada jasnije nije rečeno da do Brisela može da stigne jedino preko Prištine.

Javnosti, međutim, nije jasno šta je to stavljeno na znanje Srbiji.

Zato treba razmotriti najgori scenario. Na primer, da je Merkelova rekla Tadiću da je uslov za kandidaturu Srbije za člana EU da ukine paralelne organe na Kosmetu. I da je Boris Tadić rekao da je to nemoguće, jer to znači novi egzodus Srba sa Kosova.

I... Šta je onda ishod?

Ako i Merkelova i Tadić ostanu pri ovim pretpostavljenim stavovima onda će ishod biti – ni EU ni Kosovo. Ishod nije dobar za Evropu, a može biti tragičan za Srbiju i Srbe. Evropa će pokazati da ne ume da rešava probleme i Srbija će joj biti kamenčić u cipeli. Srbija će biti izolovana i bez sankcija (a naučili smo šta one znače) a Srbi će, uz žrtve, biti prognani sa Kosmeta.

Ako je Merkelova htela da kaže: „Ne sabotirajte pregovore sa Prištinom, rešite problem carina i suda u Mitrovici”, onda su šanse Beograda da stekne kandidaturu skoro stopostotne, baš kao i mogućnost da zadrži kakav-takav uticaj na Kosmetu brinući o Srbima koji tamo žive.

Prvi na potezu biće Tadić. Angela Merkel i EU čekaju da vide kako će se 2. septembra nastaviti razgovori Beograda i Prištine.

U ovoj političkoj slagalici izvesna je još jedna činjenica – Beograd na Kosmetu ne može da uradi ništa bez podrške EU. Daleko su i Rusija i Kina. Pitajte Gadafija.

Dragan Bujošević

objavljeno: 25.08.2011.
Pogledaj vesti o: Angela Merkel

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.