Izvor: B92, 29.Mar.2021, 12:38
"Teškoće su posledica nemačkog perfekcionizma"
Nemačka kancelarka Angela Merkel ocenila je da su teškoće sa kojima se njena zemlja suočava za vreme pandemije koronavirusa posledica nemačkog "perfekcionizma".
Kancelarka se založila za veću fleksibilnost u rešavanju najnovijeg skoka broja zaraženih.
Merkelova je pod teškoćama podrazumevala sporo sprovođenje vakcinacije, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kao i ukidanje pa ponovno uvođenje propisa o zaključavanju.
U dugom televizijskom intervjuu za javnu televiziju ARD kasno sinoć Merkelova je priznala da je njena vlada pravila greške, uključujući o one u planovima za lokdaun za vreme Uskrsa.
Dugogodišnja nemačka kancelarka takođe je izrazila ozlojeđenst zbog delovanja nekih od guvernera nemačkih država, uključujući članova njene stranke, koji su se odupirali uvođenju strožih restrikcija o kojima su se ranije dogovorili.
Merkelova, koja se neće kandidovati za novi, peti mandat na parlamentarnim izborima u septembru, rekla je da ostaje pri svom obećanju da će svakom odraslom građaninu moći da bude ponuđena antikovid vakcina do kraja leta, i ukazala da Nemačka ima dobar učinak u poređenju sa svojim susedima.
"Možda smo nekad veliki perfekcionisti i hoćemo sve da uradimo kako treba, zato što naravno ko god napravi grešku uvek se suočava sa mnogo javnih kritika. Ali potrebno je da bude i fleksibilnosti. To je odlika o kojoj mi kao Nemci treba malo više da naučimo, pored naše tendencije prema perfekcionizmu", rekla je ona.
Kao primer ona je navela potrebu da lekari u centrima za vakcinaciju treba da imaju pripremljene liste ljudi spremnih da dobiju vakcine preostale na kraju dana.
Do sada je Nemačka vakcinisala mnogo manje ljudi nego Britanija, SAD i Izrael.
Merkelova, čija vlada gubi podršku prema novim anketama, pozvala je sunarodnike da ih ne ophrva očaj.
"Imamo tešku situaciju. Ali pogledajte naše susede. Sa izuzetkom Danske oni se bore sa istim problemima, delimično sa mnogo težeg položaja", rekla je Angela Merkel.
Ona je dodala da Nemci treba da "pokažu malo više hrabrosti i snage".
Nemačka agencija za kontrolu bolesti javila je danas da su 9.872 građanina novozaražena kovidom 19 u prethodnom danu i 43 obolela su umrla od posledica korone. Od početka pandemije u zemlji od 83 miliona stanovnika zabeleženo je gotovo 2,8 miliona potvrđenih slučajeva kovida 19 i 75.913 umrlih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Uskrs















