Danska: Multikulturalnost je mrtva ?

Izvor: TvojPortal.com, 22.Apr.2011, 23:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danska: Multikulturalnost je mrtva ?

Izvor: (tvojportal.com) U još jednoj evropskoj zemlji odnosi između lokalnog stanovništva i imigranata iz islamskih zemalja postali su ekstremno napeti. Danska, Odense, rodni grad Hansa Kristijana Andersena postao je poprište konfrontacija između lokalnog stanovništva i imigranata.


Premijer Danske Leke Rasmunsen još uvek nije, poput Angele Merkel i Dejvida Kameruna, obnarodovao da je politika multikulturalizma u njegovoj zemlji doživela neuspeh. Ipak sve ukazuje da neće moći još dugo da se pretvara kao da se ništa ne dešava.Duh "civilizacijskih sukoba" nije zahvatio samo Odense i Kopenhagen, već i udaljeni Grenland.

U prošlosti Danska nije imala kolonije u Aziji ili Africi i zbog toga muslimanska zajednica nemože biti smatrana "nasleđem kolonijalizma". Kada je šezdesetih godina postalo jasno da je Danskoj potrebna dodatna radna snaga, gotovo sve partije su podržale ideju privlačenja imigranata iz Turske, Pakistana i severne Afrike. Prvih deset hiljada imigranata je "svareno" relativno lako. Međutim kasnije situacija postaje mnogo komplikovanija.

Osamdesetih godina situacija na srednjem istoku se pogoršava i Danci primaju hiljade imigranata iz Irana, Iraka, Libana i Palestine. Zatim je vlada Somalije doživela kolaps. Potom su pristigli muslimani iz Bosne i Hercegovine i kosovski Albanci . Na kraju, nekoliko hiljada Čečena se doselilo u grad čuvenog pisca bajki. Kao rezultat svih ovih dešavanja, danas muslimanska zajednica broji oko 200 000 ljudi ili 4% ukupne populacije ne računajući ilegalne imigrante.
Problemi su postali neizbežni. S` jedne strane, mnogi aspekti života Danaca  nisu odobravani od strane muslimana kao što je slobodna prodaja marihuane, prostitucija i brak istopolnih koji su ozakonjeni u Danskoj. S`druge strane Danci imaju ogromne pritužbe na muslimane. Osuđujući neozbiljnost skandinavaca, muslimani često zaboravljaju u čijoj su zemlji. Po nekim izveštajima, oko 40% Vladinih izdvajanja jesu usmerena prema muslimanskim imigrantima. Opet, mnogi muslimani ne žele da rade pa je stopa kriminala među muslimanskom zajednicom višestruko veća nego među Dancima.

Dugo muslimani u Danskoj nisu imali pravio da grade džamije, ali su vlasti dale zeleno svetlo ne samo u Odenseu već i u Kopenhagenu. U glavnom gradu radi Međunarodna islamska banka, imamima je dato pravo da po pojednostavljenoj proceduri stiču državljanstvo. Lokalno stanovništvo se žali na nezahvalnost muslimana i da se ekstremističko propovedanje može čuti na svakom koraku.

Za stvaranje problema koegzistencije između Danaca i muslimana delimično je kriv i dugogodišnji premijer Danske a sada Generalni sekretar NATO-a Anders Rasmunsen Fog. U vreme tragedije u Dubrovki, Moskva, tzv. "Čečenski kongres" sazvan je u Kopenhagenu i na njemu je učestvovao odbegli Ahmed Zakajev. Rasmunsen Fog je odbio da se zbog toga izvini Rusiji a tadašnja štampa je bila puna članaka o "pobunjenicima" na Kavkazu.Flertovanje sa kavkaskim islamistima nije zaštitilo Dansku i Dance od skandala sa muslimanskim svetom. Skandal je pokazao svetu kompletnu nekompatibilnost muslimanske tradicije i evropskih vrednosti. Radi se o karikaturi koja je izašla u listu Jiland posten 20. septembra 2005. godine i na kojoj se nalazi prorok Muhamed.

Islamska zajednica bila je ogorčena. Ambasadori iz skoro 20 islamskih zemalja zahtevali su sastanak sa premijerom Fog Rasmunsenom, ali je on to odbio. Uz to je dodao ulje na vatru rekavši da je karikatura manifestacija slobode govora. Kao odgovor, islamske države su počele da povlače svoje ambasadore iz Kopenhagena, organizovane su povorke, spaljivana danska zastava, organizovani protesti ispred danskih ambasada i bojkot danskih proizvoda. Muslimani su karikaturu smatrali uvredom a ne manifestacijom slobode govora.

To naravno nije bio kraj priče. Pet danskih novina su 2008 godine objavile karikaturu proroka Muhameda kao teroriste.Karikature su bile reakcija na pokušaj ubistva Kurta Vestegora autora prve karikature. Ubistvo je pokušao islamski imigrant.. U januaru 2010. godine ubistvo ovog karikaturiste pokušao je ponovo jedan somalijac. Više nije bilo moguće skrivati problem koegzistencije i razlike u vrednostima između Danaca i muslimana.
Danska je jedna od najmiroljubivijih država na svetu. U njoj svaki pokušaj ubistva postaje vest nedeljama. Zato nije čudno što danska Narodna partija u zadnjih 10-12 godina doživljava značajan porast popularnosti.Nekoliko stvari je ovu partiju moglo približiti muslimanima. Prvo ova ne odobrava gej brakove kao imnoge druge atribute "modernog evropskog života".Ipak ključna tačka njenog programa jeste restrikcija imigracije iz islamskih zemalja i borba protiv islamske pretnje generalno.

Pre nekoliko godina vlasti susedne Švedske oštro su kritikovale ovu partiju zbog političke nekorektnosti, kao što je zabrana minareta. Pia Kjesgard je odgovorila: "ako oni hoće da pretvore Stokholm, Geteborg i Malme i skandinavski Bejrut, u kojima ratuju klanovi, ubijaju u ime krvne osvete, nećemo ih sprečavati. Mi ucvek možemo zatvoriti most preko Oresundskog prolaza."
Prošlogodišnji izbori u Švedskoj pokazali su rast Demokratske partije čiji slogani neodoljivo podsećaju na one koje je u Danskoj imala Narodna partija. Švedska ima isti problem. Nema svrhe kriti postojanje "imigrantskog pitanja" u Severnoj Evropi. Nekompatibilnost vrednosnih sistema očiglednija je u Danskoj možda više nego bilo gde u svetu.

Nastavak na TvojPortal.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TvojPortal.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TvojPortal.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.