Piroćanac napravio aplikaciju za mobilni koja otkriva FALSIFIKOVANI NOVAC (FOTO)

Izvor: Telegraf.rs, 20.Nov.2016, 16:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Piroćanac napravio aplikaciju za mobilni koja otkriva FALSIFIKOVANI NOVAC (FOTO)

Miodrag Penčić iz Pirota, diplomirani inženjer elektronike i programer razvio je aplikacije Android telefone uz pomoć koje svako može da izračuna plaćanje zateznih kamata, ali i da otkrije falsifikovane novčanice dolara i evra.

Kako je Pirotskim vestima kazao Penčić, zakasnela naplata duga nije retka pojava, što za sobom često povlaći obračun zatezne kamate, koja se obično računa preko namenske PC aplikacije ili onlajn sa specijalizovane internet strane.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Telegraf.rs << />- Kako pametni telefoni postaju sve popularniji i rašireniji, ideja je bila napraviti obračun zatezne kamate iz smartfon aplikacije, koji je uvek pri ruci, i to za Android, koji je najraširenija smartfon platforma. Aplikaciju je moguće besplatno preuzeti iz Google Play prodavnice i već sadrži unete stope zatezne kamate koje važe u Srbiji za valute dinar, evro, dolar i franak, za nešto više od 20 godina unazad, što je sasvim dovoljno za najveći broj slučajeva u praksi. Takođe ugrađene su i stope koje važe za nacionalne valute u zemljama iz okruženja: Crna Gora, Republika Srpska, Federacija Bosne i Hercegovine, Hrvatska, Slovenija i Makedonija. Osim toga, moguće je obračunati kamatu i po fiksnoj kamatnoj stopi, ukoliko se ova opcija odabere pre obračuna. Osim po prostoj metodi, moguće je obračunati kamatu i po konformnoj metodi (kamata na kamatu), može se dobiti i detaljan obračun u word dokumentu. Rezultat obračuna je iz same aplikacije lako podeliti preko SMS-a, Email-a i ostalih popularnih komunikacionih servisa poput Vibera, Skajpa i sl… Da bi se dobio naj precizniji obračun potrebno je redovno ažurirati aplikaciju, jer se na taj način u aplikaciju uvoze najnovije objavljene kamatne stope, kao i nove opcije u budućim verzijama aplikacije- izjavio je Penčić za Pirotske vesti.

Foto: Facebook/Miodrag Penčić

Po njegovim rečima, osim ove, on je razvio i druge aplikacije iz ove oblasti poput aplikacije za proveru serijskog broja evro novčanica, proveru serijskog broja i zaštitnih elemenata za novčanice dolara, zatim kreditni kalkulator koji računa ratu kredita, rok ili iznos, a i efektivnu kamatnu stopu (EKS) i to prema definiciji koju je dala Narodna banka srbije.

- Aplikacija za otkrivanje falsifikata dolara je jedinstvena na Android marketu, što može lako da se proveri. Aplikacije za otkrivanje falsifikata dolara i evra funkcionišu tako što ukucate serijski broj novčanice za koju sumnjate da predstavlja falsifikat. Interesantno je da falsifikatori strašno mnogo pažnje posvećuju kopiranju sofisticiranih sistema zaštite modernih novčanica, dok mnogo manje pažnje posvećuju serijskim brojevima, tako da je to dobar način da se otkrije falsifikat. Nedavno sam na internetu video vest o otkrivanju falsifikovanih evra koji su bili toliko dobro falsifikovani da je gotovo nemoguće razlikovati falsifikovane od originalnih novčanica. Iz radoznalosti, s obzirom da se video serijski broj na slici koja je objavljena uz vest, ukucao sam serijski broj i moja aplikacija je pokazala da je sigurno reč o falsifikatu - dodaje Penčić.

Printskrin: play.google.com

Njegova aplikacija za otkrivanje falsifikata evra i dolara koristi se najviše u Italiji, gde je poznato da ima najviše falsifikovanih novčanica. Aplikacije se mogu besplatno preuzeti sa Android marketa, a one se koriste trenutno u 120 zemalja sveta.

(Telegraf.rs / Izvor: pirotskevesti.rs)

Nastavak na Telegraf.rs...






Povezane vesti

Mobilni otkriva lažni novac

Izvor: Večernje novosti, 20.Nov.2016

Inženjer elektronike Miodrag Penčić iz Pirota kreirao i razvio aplikacijE koje se koriste u više od 120 zemalja. Svaki vlasnik android telefona može i da izračuna kamatu u banci u svakom trenutku MIODRAG Penčić, inženjer elektronike iz Pirota, razvio je veoma korisne aplikacije...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Telegraf.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Telegraf.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.