Američka politika izolovanja Rusije ne ide dobro

Izvor: Vostok.rs, 07.Sep.2016, 09:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Američka politika izolovanja Rusije ne ide dobro

Nakon rezultata nedavnog Istočnog ekonomskog foruma u ruskom Vladivostoku i Samita G20 u kineskom Hangdžou, indijski diplomata M.K. Badrakumar ističe da se ispostavilo da „američka politika izolovanja Rusije ne ide dobro“ i da Moskva „možda dobija ovu pokerašku igru“ sa Vašingtonom i Japanom.

Indijski diplomata M.K. Badrakumar, koji je radio kao ambasador u Uzbekistanu (1995—1998) u Turskoj (1998—2001) pogledao je rezultate nedavnih skupova na visokom nivou: Istočnog ekonomskog foruma u ruskom Vladivostoku i nakon njega Samita G20 u kineskom Hangdžou. Diplomata je analizirao rezultate razgovora ruskog predsednika Putina i japanskog premijera Šinza Abea 2. septembra u okviru Istočnog ekonomskog foruma. Pre sastanka sa ruskim liderom japanski premijer povukao je tri važna poteza: „stvorio je novo ministarstvo posvećeno ekonomskoj saradnji sa Rusijom sa moćnim ministrom ekonomije Hirošige Sekom na čelu; postavio je Nobuo Kišija (Abeovog brata) za ministra spoljnih poslova, zaduženog za odnose sa Rusijom; i pokrenuo medijski blickrig kojim se naglašava spremnost Tokija da uključi Rusiju u veliku ekonomsku saradnju, bez obzira na zastoj u sporu oko Kurilskih ostrva“, napisao je diplomata u svom članku za onlajn-novine „Azija tajms“.

„U Vladivostoku su se Abe i Putin dogovorili da nastave razmenu Ministarstava odbrane dveju država. Abe je, takođe, izrazio spremnost za zajedničke vojne vežbe njihovih pomorskih vlasti i pozvao na dodatne razgovore između savetnika nacionalne bezbednosti“, dodaje autor.

„Jasno je da osim ekonomske saradnje Abe želi i da krene napred u bezbednosnoj saradnji sa Moskvom u regionalnom okruženju, u kojem postoji toliko latentnog neprijateljstva prema Japanu da mu je očajnički potrebna prijateljska Rusija. Čak i ruska neutralnost prema osnovnim interesima Japana bila bi ravna prekretnici za Tokio“, navodi Badrakumar.

Autor teksta objašnjava da ovi koraci dolaze usred „velike sigurnosti da Rusija ne može i neće popustiti u teritorijalnom sporu“. On kaže da je, kao prvo, nedavno istraživanje javnog mnjenja pokazalo da velika većina Rusa želi da Kurilska ostrva ostanu u sastavu Rusije i nije za bilo kakve kompromise. Kao drugo, on se poziva na nedavni intervjuu predsednika Putina za „Blumberg“, u kome je ruski lider jasno stavio do znanja da Rusija „ne trguje svojim teritorijama“. Međutim, autor ističe da „čak i ako razgovori o teritorijama ne dovedu do rezultata, Japan će imati koristi od unapređenih odnosa sa Rusijom, koji bi mogli da otvore ekonomske mogućnosti i povoljnu dimenziju za dinamiku snaga u regionu.

Diplomata, takođe, ističe da je glavni rezultat sastanka dva lidera „prošao dobro i da će se oni ponovo sastati u decembru“. Ova vest je još važnija zbog činjenice da je ranije najavljena poseta otkazana pod pritiskom SAD.

„Ako je 2014. Tokio odustao pod pritiskom SAD da pozove te godine Putina u posetu Japanu, ne može biti nikakve sumnje da će Abe pokušati da pokaže stratešku nezavisnost i ugosti ruskog lidera u decembru“, ističe diplomata. Mišljenje Badrakumara ponovio je tokijski onlajn-časopis „Diplomat“. „Abe očigledno vidi normalizaciju odnosa Japana i Rusije kao jedan od glavnih diplomatskih dostignuća, da želi da uz njega stavi svoje ime“, navodi se u analitičkom članku o rezultatima razgovora japanskog premijera sa ruskim liderom. Međutim, u članku se navodi da je Abeov potez takođe „rizikuje stvaranje neprijatnosti“ u odnosu Tokija i Vašingtona. Obamina administracija, „imala je čvrst stav“ prema Rusiji od njenog ujedinjenja sa Krimom, „nametanjem strogih ekonomskih sankcija zajedno sa svojim evropskim saveznicima“, smatra autor članka.

Odatle bi ovakav razvoj i otopljavanje u odnosima između Japana i Rusije mogli da navode na to da SAD ne uspeva da izoluje Rusiju. „Angažovanje Putina u ovom trenutku, a posebno na ekonomskom planu, ići će direktno protiv napora SAD da izoluje Rusiju, da izvrše pritisak na Moskvu i spreče je da pribegne daljem agresivnom ponašanju“, smatra autor. M.K. Badrakumar takođe navodi da „politika SAD da izoluje Rusiju ne ide sasvim dobro“. Stoga bi Rusija mogla da „dobije ovu partiju pokera“ sa SAD i Japanom oko Kurilskih ostrva, zaključuje on.

Pogledaj vesti o: Ambasador Rusije,   Moskva,   Turska

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.