Postoji li zaista muška menopauza?

Izvor: B92, 21.Sep.2013, 21:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Postoji li zaista muška menopauza?

Svaki treći muškarac stariji od 60 godina pati od "sindroma nedostatka testosterona" – andropauze, muške menopauze ili muškog klimaksa, tvrdi farmaceutska industrija. Ako se ništa ne preduzme, upozoravaju, preti vam višak težine, anemija, valunzi, osteoporoza, smanjenje seksualne želje i loše raspoloženje.

Sve to možete ukloniti oštrom fizičkom aktivnošću ili korišćenjem testosteronskog gela. Kvaka je, naravno, u gelu. Nalazimo li se pred epidemijom muške menopauze >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ili je to primer više kako farmaceutske kompanije naduvavaju stvari radi stvaranja novog tržišta po onoj 'pilula za svaku bolest, bolest za svaku pilulu'?

Da li ste skloni promenama raspoloženja? Gubite li mišićnu masu, jeste li umorni, gubite li kosu i želju za seksom? Debljate li se i nedostaje li vam koncentracije? Ako je tako, ako ste uhvatili godina i još ste muško, reč je o andropauzi ili muškom klimaksu.

Kako ga eliminisati? Zaplovite li malo internetom, naići ćete na brojne reklame i ponude sredstava za podizanje testosterona, malih, "prirodnih" pilulica sa "naučno proverenim sastojcima" i uz svedočenje ozarenih muškaraca koji vas ličnim primerom uveravaju da ćete biti kao mladi pastuv iz ranih dana mladosti, bez trbušnog sala i s atletskim spobnostima u krevetu.

Pilula za svaku bolest

Magazin "Der Spiegel" piše kako u nekim nemačkim gradovima lekari u poslednje vreme mame starije muškarce pod bele šatore, razapete po pešačkim zonama, da ih informišu o stanju njihove muškosti. Oni hrabriji koji uđu, saznaće više o dramatičnim naučnim podacima: svaki treći muškarac stariji od 60 godina pati od "sindroma nedostatka testosterona" ili muške menopauze! Ako se na vreme ništa ne preduzme, upozoravaju, preti im višak težine, anemija, valunzi, osteoporoza, smanjenje seksualne želje i loše raspoloženje. Baš kao kod žena. Stariji od 40 godina mogu besplatno da testiraju nivo testosterona u krvi i dobiju savet kako ga povisiti i kvalitetnije živeti u srednjim i starijim godinama: ili oštrom fizičkom aktivnošću ili korišćenjem dopunske terapije testosteronskim gelom.

U centru svega je gel, pa farmaceutske kompanije s razlogom šire mit o muškom klimaksu. Akciju u Nemačkoj sprovodi "Društvo za zaštitu zdravlja muškarca", a osnovala ga je kompanija "Jenapharm", vodeća farmaceutska firma u proizvodnji testosteronskog gela. Reč je o jednoj od pet kompanija koje se bave proizvodnjom muških seksualnih hormona koji se trljaju u kožu, a posao ne može ići bolje, piše "Der Spiegel". Analiza podataka AOK-a, vodećeg nemačkog zdravstvenog osiguranja, pokazuje da se broj recepata za testosteronski gel trostruko povećao od 2003. do 2011., a godišnje se dnevno troši 14.235.000 doza tog farmaceutskog proizvoda. Budući da mesečna doza za potrošača stoji 60 eura, reč je o zaradi koja se meri desetinama miliona.

Da li zaista "naduvavaju" bolest zbog stvaranja novog tržišta?

"Ravnodušnost? Nema više seksualnog nagona", pitaju na internet stranici "Jenapharme" i pozivaju: "Podvrgnite se online testu."

I ako na 18 pitanja o simptomima odgovorite samo sa 'možda', odmah vas šalju lekaru.

Potrošnja raste i u drugim zemljama, poput Švajcarske i SAD-a, pa analiza 10 miliona korisnika usluga jedne američke kuće za zdravstveno osiguranje pokazuje da lekari za tri posto svih muških osiguranika starijih od 40 godina prepisuju testosteron, iako je dokazano da je, s medicinskog stanovišta, najveći deo toga nepotreban. U Kanadi je 2008. izdato 2,6 miliona recepata za testosteronsku terapiju, što je povećanje od 384 posto u odnosu na 2002.

Nalazimo li se pred epidemijom muške menopauze ili je to primer više kako farmaceutske kompanije "naduvavaju" bolest radi stvaranja novog tržišta, pita Joerg Bleh u "Der Spiegelu", dodajući kako bi testosteronski gel mogao učiniti više štete nego koristi, jer se njime povećava opasnost od karcinoma prostate i srčanih obolenja. Lekari kažu da hormonska terapija zaista pomaže u ozbiljnim slučajevima hipogonadizma (smanjene funkcije testisa), ali ozbiljni slučajevi su retki, od čega nema mnogo zarade, pa su farmaceuti tražili širu primenu i našli je u muškom veku.

Dvosmisleni koncept andropauze

"Upotreba gela je masovni, nekontrolirani eksperiment koji poziva da se izlažete opasnostima, pri čemu verovatno nećete rešiti problem, budući da on uopšte ne mora biti povezan sa nivom testosterona", upozoravaju dvojica američkih lekara u naučnom časopisu "JAMA Internal Medicine". Naime, simptomi poput depresije, gojaznosti, smanjenja seksualne želje i koncentracije ili umora mogu biti povezani i sa psihološkim problemima zbog stresnog posla ili prekomernog uživanja alkohola. Osim toga, svaki četvrti stariji muškarac ima viši nivo testosterona od prosečnog mladića, a i smanjen nivo testosterona nije uvek popraćena simptomima.

Dok je kod žena lako odrediti početak menopauze, a hormonske promene se događaju brzo, kod muškaraca se posle četrdesete nivo testosterona smanjuje postepeno, jedan posto godišnje, da bi se u sedamdesetoj spustio na nivo od 50 posto, zbog čega neki lekari ceo koncept andropauze drže s rezervom. On se počeo spominjati tek pre stotinak godina, a medicina ga prepoznaje tek od šezdesetih. Stari Rimljani utvrdili su granicu u 63. godini, farmaceutske firme tvrde da počinje posle četrdesete. Negde ćete naći podatak da andropauzu iskusi 30 do 40 posto muškaraca između 45 i 55 godina života, dok istraživači s londonskog Univerziteta Mančester i Imperijal nisu uzeli u obzir samo nivo testosterona, nego i druge faktore, a u magazinu "New England Journal of Medicine" zaključili su da je reč samo o 2,1 posto muškaraca između 40 i 70 godina.

I dok sve više muškaraca odlazi lekaru po recept za testosteron, nemački urolog Stefan Vehter upozorava: "Današnji bum u korišćenju testosterona mogao bi nakon nekoliko godina vrlo lako dovesti do epidemije karcinoma prostate."

Izvor: Davorka Grenac/ Der Spiegel / Tportal.hr

Foto: pakorn / FreeDigitalPhotos.net

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Postoji li zaista muška menopauza?

Izvor: medio.rs, 22.Sep.2013, 02:50

Svaki treći muškarac stariji od 60 godina pati od "sindroma nedostatka testosterona" – andropauze, muške menopauze ili muškog klimaksa, tvrdi farmaceutska industrija. Ako se ništa ne preduzme, upozoravaju, preti vam višak težine, anemija, valunzi, osteoporoza, smanjenje seksualne želje i loše...

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.