Istočna kapija Romulijane u punom sjaju

Izvor: RTS, 20.Jun.2011, 20:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istočna kapija Romulijane u punom sjaju

Otvorena obnovljena istočna kapija carske palate Feliks romulijana, koja je od 2007. godine pod zaštitom Uneska. Tim radovima glavni ulaz u palatu je vratio nekadašnji sjaj i monumentalnost.

Istočna kapija Feliks Romulijane, carske palate kod Zaječara, koje je od 2007. godine na spisku zaštićenih kulturnih dobara Uneska, restaurirana je i otvorena, a sledeće godine se očekuje završetak obnove zapadne kapije.

Ta kapija, koja je 2007. godine upisana na Uneskovu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << listu svetske prirodne i kulturne baštine, predstavlja jedinstveni primer tradicionalne rimske arhitekture iz perioda druge tetrarhije.

Projektom su bili obuhvaćeni radovi na kulama i stupcima starijeg utvrđenja, kulama i luku iznad ulaza mlađeg utvrđenja i na popločavanju prostora između kula. Time je glavni ulaz u palatu dobio nekadašnji sjaj i monumentalnost.

Osnovni cilj konzervatorsko-restauratorskih radova je očuvanje i prezentacija otkrivenih građevina koje čine sklop istočne kapije palate.

Obnovljena istočna kapija će, pre svega, poslužiti za turističku prezentaciju carske palate, jer će se priča o imperatoru Galeriju, koji je 311. godine doneo prvi edikt o toleranciji vera, i njegovoj majci Romuli, predstaviti na isti način kako je to rađeno pre 17 vekova, kroz velelepne zidine obnovljenog zdanja.

Restauriranu istočnu kapiju predstavili su inistar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas i gradonačelnik Zaječara Boško Ničić.

Između 2009. i 2011. godine izvršena su arheološka istraživanja južne kule starijeg utvrđenja i na prostoru između kula oba utvrđenja, i tom prilikom se došlo do veoma interesantnih  nalaza koji rasvetljavaju period između 2. i 4. veka, kada je na teritoriji današnje Srbije rođeno 17 rimskih careva.

Projekat "Restauracija i konzervacija istočne kapije arheološkog nalazišta Romulijana" finansirali su i Nemačka, Narodni muzej Zaječar i grad Zaječar.

Ukupna vrednost izvršenih radova je 13,8 miliona dinara.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.