Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Dec.2010, 13:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uhapšen Džulijan Asanž
LONDON -
Osnivač vebsajta "Vikiliks" Džulijan Asanž uhapšen je jutros u Velikoj Britaniji, saopštila je londonska policija.
Policija je navela da je Asanž uhapšen oko 9.30 časova po lokalnom vremenu u jednoj londonskoj policijskoj stanici, a kasnije danas bi trebalo da se pojavi pred sudom u Vestminsteru, javio je Rojters.
Švajcarske >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << vlasti zamrzle su Asanžov račun na koji su se slivali dobrovoljni prilozi za "Vikiliks", a u Britaniju je stigla dopunjena poternica Interpola zbog sumnje da je u avgustu u Švedskoj silovao dve žene.
Asanž tvrdi da su to lažne, političke motivisane optužbe, a njegov advokat najavljuje da će dobrovoljno otići na razgovor sa policijom.
U Americi u isto vreme tragaju za pravnim osnovom za podizanje optužnice protiv Asanža.
Najviše se pominje jedan zakon iz 1917. godine koji se odnosi na špijunažu. Bilo bi, međutim, izuzetno teško da se po tom zakonu podigne optužnica. Najvažnija prepreka je sloboda govora, garantovana prvim amandmanom američkog ustava, upozoravaju pravnici.
Jedan od najglasnijih zagovornika kažnjavanja osnivača Vikiliksa, senator Džozef Liberman, predložio je da se donese zakon koji bi zabranio odlivanje poverljivih informacija.
Asanžova Internet stranica se, otkako je počela da objavljuje poverljive američke dokumente, nalazi pod snažnim i usklađenim hakerskim napadima i zato je prinuđena da se seli sa jedne adrese na drugu.
"Vikiliks" je, kako se ocenjuje, objavio do sada možda i najkontroverznije podatke iz diplomatske prepiske između američkih ambasada i Vašingtona. Reč je, pre svega o spisku objekata i ustanova širom sveta za koje SAD smatraju da su od ključnog značaja po američku bezbednost.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








