Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Dec.2010, 14:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UNS: Novinari u Srbiji imaju razloga da strahuju
BEOGRAD -
Udruženje novinara Srbije (UNS) podržava objavljivanje diplomatskih depeša na sajtu Vikiliks, rekla je danas predsednica tog udruženja Ljiljana Smajlović.
Ona je navela da svi imaju pravo da znaju šta njihove vlade rade u njihovo ime, šta taje od građana, kao i da građani imaju pravo da saznaju da li ih one obaveštavaju pogrešno ili nedovoljno.
Veliki raskorak između reči i dela >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << političara
"Novinarstvo ne sme da beži od kontroverzi da ne bi dovelo u neprijatnost političke, vojne ili ekonomske lidere i moćnike", istakla je Smajlović.
Preka njenim rečima, takva vrsta novinarstva uvek sa sobom nosi i rizike, pa je zbog toga Džulijan Asanž pokušao da deluje iz Švedske zato što je hteo da se koristi najliberalnijim zakonom u novinarstvu.
"Čini mi se da su njegovi moćni protivnici uspeli da izvrše i politički pritisak na pravosuđe u Švedskoj", kazala je Smajlović.
Ona je navela i da novinari u Srbiji imaju razloga da strahuju od sličnih pritisaka pravosuđa koje nije dovoljno nezavisno od vlasti i da u Srbiji postoji veliki raskorak između onoga što političari govore i rade.
Prema njenim rečima, nedavno usvojen zakon o elektronskim komunikacijama je udar na zakonsko pravo novinara da štite tajnost svojih izvora, jer omogućava službama bezbednosti da jednim pritiskom na dugme dobiju izlistanu komunikaciju novinara sa svojim izvorima.
"Novinari u Srbiji, možda više nego u drugim zemljama imaju razlog da iskažu solidarnost sa osnivačima Vikiliksa", istakla je Smajlović.
Zabrinutost među novinarima u svetu
I u Međunarodnoj federaciji novinara su veoma zabrinuti zbog hapšenja Asanža i izražavaju nadu da će se protiv njega voditi sudski postupak u skladu sa međunarodnim pravnim standardima.
"Slučaj Asanž" izaziva veoma veliku zabrinutost jer je otkrio netoleranciju vlada koje pokazuju spremnost da preduzmu oštre mere kada se nađu u situaciji da informacije koje čuvaju za sebe ugledaju svetlo dana, izjavio je radiju "Slobodna Evropa" Ajdan Vajt, generalni sekretar Međunarodne federacije novinara, čije je sedište u Briselu..
"Teško je da proces bude fer kada u Americi, ima ljudi koji pozivaju na njegovo hapšenje, ili čak egzekuciju, demonizuju pojedince koji su informacije obelodanili, umesto da se ozbiljno zamisle nad značajem ove novonastale istorijske situacije bez presedana, u odnosima između država i njihovih građana. Veoma žalimo zbog hapšenja Džulijana Asanža i smatramo da je sada najvažnije da se pravni postupak osnivaču "Vikiliksa", o čemu god se radilo, odvija u skladu sa najvišim međunarodnim pravnim standardima, umesto da postane fokus političke kampanje", kaže Vajt.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







