Istekao rok za Asanžovo izručenje Švedskoj

Izvor: Blic, 08.Jul.2012, 16:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istekao rok za Asanžovo izručenje Švedskoj

Rok za izručenje osnivača sajta "Vikiliks" Džulijana Asanža švedskim vlastima, koje ga terete za silovanje i seksualni napad, je istekao a da u slučaju nije došlo ni do kakvog pomaka, javila je američka TV mreža Si-En-En (CNN).

Kako prenosi Si-En-En, u subotu je istekao zakonski rok u kome su britanske vlasti trebalo Asanža da izruče švedskim pravosudnim organima.

Asanž se nalazi u ambasadi Ekvadora >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u Londonu od 19. juna kad je zatražio azil od te južnoameričke zemlje.

Britanski Vrhovni sud je 14. juna odbacio njegov zahtev da ponovo razmotri žalbu koju je ranije uložio na odluku o izručenju. "Sud je naredio da predvidjeni period za izručenje počne 14. dana od sutrašnjeg dana", saopštilo je tada švedsko tužilaštvo.

"U skladu sa pravilima, to znači da će Asanž Švedskoj biti izručen u roku od 10 dana pošto istekne zakonski rok od 14 dana", rekla je portparolka švedskog tužilaštva Karin Rosander.

Ona je ranije najavila da će subota biti poslednji dan za izručenje optuženog.

Britanska policija je upozorila Asanža da je prekršio boravak na slobodi uz plaćenu kauciju, a da je nov prekršaj "zaradio" i zbog odbijanja da se odazove na poziv Skotland jarda i pojavi se u policijskoj stanici.

Prema diplomatskim konvencijama, britanska policija ne može da udje u ambasadu Ekvadora, čije vlasti još razmatraju Asanžov zahtev za dobijanje azila.

Osnivač "Vikiliksa" strahuje da će ga Stokholm predati Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se suočio sa optužbama za špijunažu, pošto je na svom vebsajtu objavio više od 250.000 poverljivih američkih diplomatskih depeša.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Istekao rok za Asanžovo izručenje Švedskoj

Izvor: Akter, 08.Jul.2012

Rok za izručenje osnivača sajta "Vikiliks" Džulijana Asanža švedskim vlastima, koje ga terete za silovanje i seksualni napad, je istekao a da u slučaju nije došlo ni do kakvog pomaka, javila je američka TV mreža Si-En-En

Nastavak na Akter...

Istekao rok za izručenje Džulijana Asanža

Izvor: S media, 08.Jul.2012

Rok za izručenje osnivača sajta "Vikiliks" Džulijana Asanža švedskim vlastima, koje ga terete za silovanje i seksualni napad, je istekao a da u slučaju nije došlo ni do kakvog pomaka, javila je američka TV mreža Si-En-En (CNN)...Kako prenosi Si-En-En, u subotu je istekao zakonski rok u kome...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.