Šefic: Problem što je Srbija ukinula vize Iranu i još nekima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Maj.2018, 12:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šefic: Problem što je Srbija ukinula vize Iranu i još nekima

Slovenija nije zadovoljna situacijom na balkanskoj migrantskoj ruti i velikim brojem migranata koji prelaze spoljnu granicu EU, izjavio je danas državni sekretar u ministarstvu unutrašnjih poslova te zemlje Boštjan Šefic.

On je za STA rekao da zemlje u regionu, kao i Evropska komisija i Fronteks treba da učine više. Kao jedan od problema za Sloveniju, Šefic navodi to što je Srbija ukinula vize za građane Irana i nekoliko afričkih zemalja.

"To znači >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da ovi ljudi ulaze u Srbiju savršeno legalno", rekao je on napominjući da slična legalna ruta vodi od Turske do Bosne.

On smatra da Evropska komisija treba da reaguje, naročito tokom procesa pristupanja.

"Ako je tačno da Srbija planira viznu liberalizaciju sa Sirijom i nekim severnoafričkim zemljama, to je onda veliki problem", rekao je slovenački zvaničnik.

Šefic je upozorio da raste broj migranata koji prelazi u Tursku i Grčku kako bi išli ka zapadnoj Evropi. Oni, dodao je, koriste nekoliko balkanskih ruta od kojih je naročito problematična ona preko Albanije, Crne Gore, Bosne i Hrvatske i tu bi evropska agencija za zaštitu granica Fronteks mogli da urade više.

Slovenačko ministarstvo unutrašnjih poslova procenjuje da u regionu trenutno ima između 45.000 i 60.000 migranata a da većina njih pokušava da dođe do Slovenije i uđe u Šengen zonu.

Ipak, Slovenija još nije krajnja destinacija za migrante i veliki broj njih ode pošto formalno zatraži međunarodnu zaštitu a mnogi čak i pre toga. Oni se onda se u skladu sporazumom vraćaju u Hrvatsku, rekao je on.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.