Izvor: Press, 14.Jun.2010, 08:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mađari odvukli goste iz Kanjiže
Vikendom na stotine Subotičana ulazi u banju Moroholom u Mađarskoj, gde ih čeka sjajna i raznovrsna banjska ponuda, ali i ljubazni domaćini
Sve više Subotičana koji su nekad išli u najveću vojvođansku banju Kanjižu, nakon ukidanja viza odlazi u Moroholom u Mađarskoj. U banju 14 kilomatara udaljenu od granice naši građani radije idu iako su cene više nego u Kanjiži. Presudna >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << je više nego bogata ponuda u Moroholomu. Na jednom mestu nudi im se upotreba desetak bazena, zatvorenih, otvorenih, hidromasažnih, dečjih, sa toboganom, hodnikom talasa, kupka uživanja, sauna...
Vikendom Moroholom poseti stotine Subotičana, mahom mladih, ali na ovu atrakciju nisu ostali imuni ni penzioneri. Njihovo Udruženje svake sedmice organizuje ture za Moroholom, po ceni karte od 450 dinara. U Moroholomu su tako ozbiljno shvatili potrebe banjskog turizma da su i vlasnici privatnih kuća koji nude pansione naučili srpski jezik. Iz Moroholoma se svi vraćaju zadovoljni.
Mađari našli recept
- Odlazim često u Moroholom, jer se za malo novca osećam kao u najluksuznijem letovalištu. Sve je lepo uređeno, ponuda je vrhunska, a i ljudi su veoma ljubazni. Prija mi što se tamo govori i srpski tako da nema jezičke barijere, a ni osećaja da sam stranac. Izbor bazena u Moroholomu ne može da se poredi ni sa jednim kupalištem u Subotici, pa čak ni sa banjom Kanjižom - kaže Darja Bašić.
Kvalitetna usluga, čistoća, ljubaznost i veliki izbor bazena, kao i drugih sadržaja za kvalitetan odmor uglavnom su razlozi odlaska u ovo banjsko mesto u Mađarskoj.
- Često sam sa prijateljicama odlazila u Kanjižu, ali od kada nije potrebna viza, idemo u Moroholom gde je malo skuplje, ali mnogo sadržajnije. I do ove banje stignemo iz Subotice za manje od sata uz kratko zadržavanje na granici. Šteta je što na Paliću ili u Kanjiži nije izgrađen takav kompleks bazena gde ima mesta za mlade, stare, porodične ljude. Ne verujem da se nije moglo - kaže Nataša Pavlović.
U banji Kanjiži zbog svega toga nisu naročito zabrinuti. I dok se već nekoliko godina Moroholom intenzivno gradi, modernizuje, u banji Kanjiži muku muče da sačuvaju i ono što već tri decenije imaju.
- Naš najveći problem je krov koji prokišnjava od kada je banja otvorena. Tada je neko odlučio da objekat završi ravnim krovom od 2.500 kvadratnih metara. Iste godine tadašnji direktor je udavao kćer. Svatovi su bili ovde kod nas i mlada je pokisla kroz nov krov - kaže direktor Specijalne bolnice „Banja Kanjiža" prim. dr Ferenc Agošton.
U Kanjiži sve po starom
On smatra da je Moroholom nov i trenutno hit zbog velikog broja izgrađenih bazena.
- Međutim, naši ljudi odu nekoliko puta i zasite se sadržajima i zato ne treba da se upoređuju babe i žabe. Njima svaka čast, dobili su novac od države, od Evrope pa su izgradili, mi ni od koga nismo dobili ništa pa ne možemo ni da izgradimo kaže - Ferenc Agošton.
Po njegovom mišljenju najveći adut Kanjiže je stručni kadar.
- Imamo deset lekara fizijatara i oko 60 tehničara fizioterapeuta. U jednom krugu raspolažemo sa 500 ležajeva, a osim medicinske rehabilitacije bavimo se i prevencijom, velnesom, hotelijerstvom, ugostiteljstvom, sportom, rekreacijom - dodaje dr Agošton.
U poslednje tri godine, pokrajinski Fond za kapitalna ulaganja uložio je 153 miliona dinara u banju Kanjiža, sada Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju. Obnovljene su sobe, kupatila, medicinska oprema, a na redu je rekonstrukcija krova za koji je još pre dve godine obezbeđeno oko 40 miliona dinara, takođe iz Fonda. U sklopu banje izgrađena su dva nova hotela, a u planu je još jedan novi hotel i akvapark. Ali gradnja novih bazena koja bi uz postojeća dva termalna, upotpunila ponudu i banju Kanjiža učinila atraktivnijom i za mlađe generacije, nije u planu.
Pogledaj vesti o: Subotica















