Zašto dinar i dalje slabi?

Izvor: Radio 021, 28.Avg.2014, 21:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto dinar i dalje slabi?

Slabljenje dinara pogurala je pojačana neizvesnost na međunarodnom finansijskom tržištu, a iz istog razloga od jutros slabe i ostale valute zemalja u regionu koje imaju sličan režim deviznog kursa, rečeno je danas u Narodnoj banci Srbije (NBS).

Na dnevnom nivou dinar je u odnosu na evro oslabio 0,1 odsto, a u NBS kažu da je danas i mađarska forinta oslabila 0,5 odsto, a poljski zlot, rumunski lej i češka kruna po 0,3 odsto.

"Zajednički faktor slabljenja, kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ocenjuju i međunarodni kredibilni izvori, jeste situacija u Ukrajini, čije zaoštravanje utiče na ponašanje investitora koji nastoje da minimiziraju svoje rizike", rečeno je u centralnoj banci.

Pored toga, dodaju, slabljenju valuta "kumuje" i neizvesnost u vezi sa fiskalnom konsolidacijom u zemlji, zatim pojačana tražnja deviza od strane uvoznika energenata u uslovima niskih prometa na deviznom tržištu, ali i neizvesnost vezano za buduću monetarnu politiku američkog FED-a i sa ekonomskim oporavkom u zoni evra.

Kako bi obuzdala slabljenje dinara, NBS reaguje prodajom ili kupovinom deviza u slučaju privremenih šokova, kako kažu, vodeći računa o održavanju cenovne i finansijske stabilnosti.

Samo u ovoj godini, u cilju sprečavanja prekomernih oscilacija kursa, NBS je na međubankarskom deviznom tržištu prodala 910 miliona evra, a kupila 200 miliona.
Pogledaj vesti o: Dinar

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.