Zadivljujuća lepota

Izvor: Blic, 06.Dec.2009, 01:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zadivljujuća lepota

Svojim položajem na velikom broju brežuljaka, Aman, glavni grad Jordana, apsolutno odudara od ustaljenog i očekivanog izgleda arapskoga grada na Bliskom istoku koji su obično smešteni u prašnjavoj ravnici gde sunce nemilosrdno prži.

Prvi utisak koji tromilionski Aman, u kome živi gotovo trećina jordanskog stanovništva, ostavlja jeste da je to grad belo-sivih zgrada od betona sa obaveznim rezervoarima vode i satelitskim antenama na krovu. Gužva i buka mogu se videti samo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u starom delu Amana pod nazivom Donji grad. Ovaj deo grada je bio središte života i u davnim vremenima. U gradu u kojem prevladavaju trgovina i umetnost ima i puno prvoklasnih hotela, restorana, galerija i radnji.

Citadela

O veoma dugoj i slavnoj istoriji Amana govore rimski i vizantijski ostaci i ruševine iz ranog islamskog doba na Citadeli, brežuljku Jabal al-Qala’a, rimski teatar iz drugog veka pre nove ere i arheološki muzej u kojem su pohranjeni predmeti još iz praistorije pa sve do islamskoga perioda. Tu se nalazi i posebna soba u kojoj su izloženi svici s Mrtvog mora.

Teatar u Amanu najveći je od svih teatara u Jordanu i može da primi više od 6.000 ljudi.

Kompleks Rimskoga teatra, Foruma i Odeona i Hašemitski trg u nastavku idealno je mesto za šetanje, pogotovo lokalnom stanovništvu. Okružuju ga gužva i vreva svakodnevnog života, štandovi na kojima se prodaju šiš-ćevapi, šaurma (giros) ili arapski sladoled s pistaćima, kao i mnoštvo suvenirnica, ali i prizori lokalaca koji pijuckaju čaj i puše nargile.

Kompleks Citadele s Omajadskom palatom, vizantijskom bazilikom i Herkulovim hramom, opasan je zidinama dugim 1.700 metara. Herkulov hram je izgrađen za vreme vladavine Marka Aurelija (161–168. godina pre nove ere), a do danas su od hrama ostali samo podijum i stubovi koji se lepo vide i iz drugih delova grada.

Petra

Najpoznatije i najlepše mesto u Jordanu nalazi se 262 kilometra južno od Amana. To je Petra, zaostavština Nabatejaca, Arapa koji su naselili južni Jordan pre više od 2.000 godina. Petri se treba diviti zbog masivne i predivne arhitekture, profinjene kulture i genijalnog kompleksa brana i kanala za vodu.

Petri, Izgubljenom gradu ili Gradu mrtvih, kako je još nazivaju, prilazi se kroz uski kanjon, hladan i mračan, dug oko kilometar. Kanjon je sušta suprotnost onome što sledi – naglo se otvara i pruža pogled na otvoren prostran trg gde se nalazi najpoznatiji spomenik u Petri – Trezor Al-Khazneh čija fasada uklesana u kamenu blista na pustinjskom suncu.

Koliko god da je čovek spreman na susret s Petrom, oseti se ogromno strahopoštovanje i divljenje prema tom spomeniku, a pogotovo prema civilizaciji i ljudima koji su ga izgradili.

U Petri se potom kilometrima protežu mnogi spomenici isklesani i ugrađeni u stene: grobnice, kupališta, prostorije za sahrane, hramovi, razni prolazi i ulice s kolonadama... Ogroman hram je zapravo potpuno uklesan u strme stene planina koje okružuju skriveni grad. Kao i većinu drugih građevina u Petri – kulturnih, religioznih ili civilnih – ovo remek-delo svetske arhitekture Nabatejci su klesali odozgo nadole!

Mojsije

Prolaz kroz ovaj uzak i zavojit kanjon ostaje nezaboravno iskustvo svakom turistu koji poseti Petru. Nadmoć geoloških aktivnosti koje su stvorile ovakvo delo zaslužna je za verovanje da je upravo ovde Mojsije udario o stenu kako bi osigurao vodu za svoj lutajući narod.

Zato, od Petre idemo 5.000 godina starim kraljevskim putem koji se proteže slikovitom pokrajinom, pokraj arheoloških nalazišta i biblijskih mesta do Mrtvog mora. Mesto gde je sahranjen prorok Mojsije – Mount Nebo – najsvetije mesto Jordana poznato kao cilj hodočasnika od samih početaka hrišćanstva do danas. S planine Nebo se pruža pogled na dolinu reke Jordan i Betaniju gde je Jovan Krstitelj krstio Isusa Hrista, Mrtvo more, a kad je vedro pogled seže sve do krovova Jerusalima, Jerihona i Vitlejema...

Prevoz i smeštaj

Kako stići: Letom Beograd–Aman aviokompanijom „Turkish airlines" sa presedanjem u Istanbulu i bez čekanja na aerodromu „Ataturk". Cena povratne karte oko 370 evra (kupujte kartu preko interneta jer je i do 50 evra jeftinija nego u predstavništvima i turističkim agencijama). Od Aerodroma „Kraljica Alija" do centra Amana ima 35 kilometara i zato koristite aerodromski autobus, cena je pet dolara. Taksi je skuplji i može vam naplatiti čak 30 dolara.

Smeštaj: U Amanu se cene pristojnijih hotela kreću od 10 do 200 i više evra za noćenje s doručkom (Four Seasons, Kempinski, Meridijen, Šeraton, Meriot, Grand Hajat, Rojal, Grand Plaza).

Troškovi: Dovoljna su vam četiri dana da u Jordanu sve vidite. Ako ste velike sreće i dobro se cenkate sa taksistima, nađete solidan jeftin hotel, platite ulaznice za Petru, Mount Nebo, Mrtvo more, vizu i izlaznu taksu, potrošićete do 200 dolara.

Korisni saveti

- Vodom u hotelima možete da perete zube i da se tuširate, a za piće koristite flaširanu vodu

- Izbegavajte kupovinu ceđenog voća na ulici i restorane koji vam se na prvi pogled čine prljavi

- Ne kupujte džidžabidže na mestima na koje vas vode vodiči jer je i do 10 puta skuplje

- Obavezno se cenkajte, upornost se isplati

- Cenu prevoza taksijem dogovorite pre nego što uđete u vozilo

- Na putevima su često vojni punktovi gde vas proveravaju ko ste, odakle dolazite, kuda idete i slično. Čim kažete Srbija, malo vas pogledaju, ali ako dodate još na to i Jugoslavija – osmehnu vam se odmah i požele vam dobar provod.

- Udaljenost: tri sati leta sa presedanjem

- Vremenska razlika: od + 1 do +2

- Valuta: jordanski dinar (1 evro = 0,95 JD)

- Struja: 220 V

- Klima: zime blage (od 12 do 25), u toku leta 37 stepeni Celzijusa, u pustinji i više od 40 stepeni

- Viza: jeftinije je da se uzme na aerodromu ili na drugim graničnim prelazima i košta 15 dolara (izlazna taksa je 10 dolara)

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.