Vučić: Saglasnost o ključnim pitanjima

Izvor: RTS, 10.Apr.2014, 12:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Saglasnost o ključnim pitanjima

Predsednik SNS-a Aleksandar Vučić izjavio je da je na sastanku sa liderom NDS-a Borisom Tadićem o ključnim pitanjima postignut značajan nivo saglasnosti. U Srbiji nastupio istorijski trenutak kada je nužno da vlada i opozicija složno rade na rešavanju problema, rekao je Tadić. Razgovori se nastavljaju tokom vikenda.

Buduća vlada funkcionisaće kao ozbiljan tim, a "političke partije jednom za >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << svagda biće izbačene iz javnih preduzeća i upravnih odbora", rekao je Aleksandar Vučić, posle sastanka sa Borisom Tadićem.

Aleksandar Vučić veruje da bi tokom ove godine mogla da se održi zajednička sednica vlada Srbije i Bosne i Hercegovine.

Vučić je rekao da planira da ide u Sarajevo budući da tamo nije bio godinu i po dana, i da je to važno zbog regionalne stabilnosti i odnosa Srbije i BiH.

"To je važno zbog odnosa iskrenog partnerstva i prijateljstva koje moramo da gradimo. Mi pri tome poštujemo Dejtonski sporazum i volimo RS, ali veoma poštujemo i poštovaćemo integritet Bosne i Hercegovine", rekao je Vučić.

Za Srbiju je, kakoje naglasio, važno da se narodi u BiH dogovaraju, ali i da građani dobro žive, kao i da dve zemlje imaju odličnu ekonomsku saradnju.

Boris Tadić demantovao je tvrdnje pojedinih medija da želi da se kandiduje za Generalnog skeretara Ujedinjenih nacija.

Izbori za Generalnog sekretara dolaze tek za nekoliko godina, a oni koji sami sebe kandiduju za to mesto kroz medije definitivno nikada neće pobediti, rekao je Tadić.

Tadić je odbacio mogućnost da bude protivkandidat bivšem predsedavajućem Generalne skupstine UN Vuku Jeremiću, rekavši da nije moguće da jedna država ima dva kandidata za Generalnog sekretara.

"Mi ćemo tokom vikenda nastaviti razgovre", rekao je Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare navodeći da je suština razogovora bio plan i program i ono što je važno za napredak Srbije, prenosi Tanjug. 

Vučić je rekao da je Srbiji potrebna vlada koja će da radi, bude ozbiljna, odgovorna, stručna, "a ne da se pravi po kvotama i kontingentima". 

"S time se složio Tadić. Važno je da smo izrazili želju da zajednički radimo za dobro Srbije i izborimo za obolji život građana Srbije", poručio je Vučić. 

Vučić je rekao da temeljno i opsežno razgovaralo o situaciji u Srbiji i tome kakvi su poslovi pred zemljom, kakve je reforme potrebno sprovesti, omogućiti fiskalnu konsolidaciju zemlje i stvaranje zdrave ekomonije.

"Potrebno je narodu da se kaže istina kakva jeste, ništa ne treba da skrivamo, već da se borimo, da vlada treba da bude ozibiljan tim i da svi vodimo računa o vitalnim državnim i nacionalnim interesima bez obzira da li smo u opoziciji ili na vlasti", rekao je Vučić.

Lider SNS-a najavio je da će sednica Glavnog odbora stranke, na kojoj će se doneti konačan stav o budućoj vladi, biti održana najverovatnije u ponedeljak ili utorak.

Vučić je poručio da će se Srbija uskoro suočiti sa protestima, a za koje prethodna vlast nije kriva.

"Ustavni sud je rekao - do 14. maja završavamo sa preduzećima u restruktuiranju. Ni luk jeo, ni luk mirisao, bićemo krivi. Moramo da radimo na drugačiji način i da postavljamo ekonomske temelje na drugačiji način", rekao je Vučić.

Vučić je rekao da je zato neophodno da se u narednom periodu političke stranke ne bave "demagoškim floskulama, nego da kazemo narodu otvoreno i pošteno šta je to što moramo da uradimo". 

Lider naprednjaka je ponovio da želi da napravi dobar tim u vladi i da će jedino tako moći da se sprovede program i da mu zbog toga neće biti problem da u vladi sede ljudi koji nisu članovi SNS. 

Tadić: Svi moraju da doprinesu rešavanju problema

Predsednik NDS izjavio je da je u Srbiji nastupio istorijski trenutak kada je nužno da vlada i opozicija složno rade na rešavanju društvenih i ekonomskih problema, i istakao da će se njegova stranka ponašati u skladu sa tim bez obzira da li će biti deo vladajuće koalicije ili ostati u opoziciji.

"Postoje okolnosti kada se zemlje suočavaju sa istorijskim iskušenjima i vlada će morati da donosi teške odluke, a to neće moći da čini ako pozicija pristupa demagoški tom procesu", rekao je Tadić. 

Tadić je, kako je istakao, veoma zadovoljan današnjim razgovorom, jer su identifikovani ključni problemi društva i načini na koje oni moraju da budu rešavani, a razgovori o mogućoj saradnji SNS i NDS biće nastavljeni narednih dana.

Sastanak je, prema njegovim rečima, bio gotovo u potpunosti fokusiran na ekonomska i egzistencijalna pitanja, i pokazao da postoji najviši mogući nivo saglasnosti dveju stranaka o tim temama.

"Nismo imali dogovor o učešću NDS u vladi pre izbora, ali smo imali korektnu debatu. Nastavićemo razgovore da li će NDS ući u vladu ili će biti u opoziciji. Najvažnije je što imamo saglasnost oko problema društva i načina na koji treba da se rešavaju", kazao je Tadić.

Odgovarajući na pitanja novinara o njegovom odnosu prema SPS-u i njenoj eventualnoj participaciji u vladi, Tadić je rekao da učešće socijalista u vladi ne bi ojačalo njen kapacitet da u budućnosti donosi odluke koje su ekonomski motivisane i održive. 

Inače, naprednjaci su pregovore o formiranju vlade počeli u ponedeljak susretom sa predstavnicima Saveza vojvođanskih Mađara, koji su dobili poziv da učestvuju u novoj vladi, da bi dan kasnije u sedište SNS stigao i lider socijalista Ivica Dačić, sa kojim bi razgovori trebalo da budu nastavljeni.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Vučić: S Tadićem saglasnost o ključnim pitanjima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Apr.2014

Predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić izjavio je danas da je na sastanku sa NDS o ključnim pitanjima postignut značajan nivo saglasnosti, a razgovori će biti nastavljeni tokom vikenda. Tadić je istakao da je veoma zadovoljan današnjim razgovorom, te da će razgovori o mogućoj...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.