
Izvor: RTS, 06.Jul.2010, 16:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Usvojena deklaracija o dijaspori
Skupština dijaspore i Srba u regionu koja za cilj ima da unapredi ekonomske, političke i kulturne veze matice i rasejanja usvojila je, poslednjeg dana zasedanja u Beogradu, Deklaraciju o unapređenju odnosa sa matičnom državom.
Završnog dana trodnevnog zasedanja u Beogradu, Skupština dijaspore i Srba u regionu usvojila je deklaraciju u kojoj se, između ostalog, pozivaju investitori iz dijaspore da ulažu u maticu, traži izmena propisa u oblasti izbornog zakonodavstva i donošenje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << adekvatnog zakonskog rešenja o denacionalizaciji i restituciji.
"Pozivamo investitore iz dijaspore da ulažu u maticu, u konkretne i profitabilne investicione projekte, a nadležne državne organe da razmotre konkretne mere kako da se, na osnovu zajedničkih interesa, podstaknu direktne investicije rasejanja u Srbiji", navedeno je u Deklaraciji o unapređenju odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu.
Ekonomski potencijal dijaspore i Srba u regionu ogleda se ne samo u konstantno velikom prilivu deviznih doznaka, već i u direktnim investicijama dijaspore u Srbiji i u pogledu privlačenja stranih investitora, istaknuto je u deklaraciji, saopštilo je Ministarstvo za dijasporu.
Navedeno je i da su svestrani napredak Srbije, jačanje njenog ugleda i međunarodnog položaja kao demokratske, miroljubive zemlje i pouzdanog partnera, ostvarivanje i zaštita njenih legitimnih nacionalnih i državnih interesa ciljevi matice i dijaspore i Srba u regionu.
Oni, kako piše u deklaracijI, podržavaju nove političke, pravne i institucionalne okvire povezivanja i saradnje matice i dijaspore i matice i Srba u regionu, koji se odnose na implementaciju prvog Zakona o dijaspori i Srba u regionu i izradu usvojene strategije.
Takođe se navodi i da svestrano povezivanje, partnerski odnos, solidarnost i saradnja matice i dijaspore i matice i Srba u regionu, u ostvarivanju zajedničkih ciljeva predstavljaju najbolji način za prevazilaženje naslaga nepoverenja, podela i izgradnju odnosa uzajamnog poštovanja i poverenja.
U deklaraciji je napomenuto i da je neophodna izmena propisa u oblasti izbornog zakonodavstva radi iznalaženja adekvatnih oblika izražavanja biračke volje srpskih državljana u inostranstvu.
Zaštita od diskriminacije
Konstatovano je da Srbija u praksi obezbeđuje najšira moguća prava pripadnicima nacionalnih manjina na svojoj teritoriji, a dijaspora od nje očekuje da se delovima srpskog naroda u zemljama regiona i srpskom narodu kao konstitutivnom narodu u Bosni i Hercegovini, u praksi garantuju ravnopravnost, ljudska prava i zaštita od svake vrste diskriminacije.
U Deklaraciji je navedeno da je Srbija zemlja sa najvećim brojem izbeglica i raseljenih lica u Evropi, kao i da je prirodno da očekuje saradnju, pomoć i angažovanje međunarodne zajednice da se izbeglicama obezbede uslovi za slobodan i bezbedan povratak na ognjišta, kao što je bio slučaj sa izbeglicama i raseljenim licima drugih nacionalnosti.
U dokumentu se takođe navodi i da je potrebno konačno donošenje adekvatnog zakonskog rešenja o denacionalizaciji i restituciji, kao i da u razvijanju odnosa sa dijasporom, Srbima u regionu, Srbija poštuje principe nemešanja, suvereniteta i teritorijalnog integriteta i lojalnosti, kao i da je neophodno da se i druge države isto odnose prema Srbiji kada je u pitanju razvijanje odnosa sa pripadnicima njihovih naroda.
Ukazano je i na potrebu pravovremenog i objektivnog informisanja dijaspore i Srba u regionu.
Očuvanje nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta, u skladu sa međunarodnim konvencijama i standardima, predstavlja okosnicu ukupnih odnosa matice i dijaspore i matice i Srba u regionu.
"Institucije matice smatraju svojom obavezom da planiranjem i praktičnim merama podržavaju učenje i čuvanje srpskog jezika i ćiriličkog pisma, osnivanjem dodatnih dopunskih škola srpskog jezika, obezbeđivanjem udžbenika i standardizovanog i jednobraznog programa rada u školama, kao i negovanje dostignuća srpske kulture i vrhunskog narodnog stvaralaštva", piše u usvojenoj deklaraciji.