
Izvor: B92, 30.Maj.2012, 18:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Sramota ako Tadić bude premijer"
Beograd -- Vesna Pešić smatra da predsednik DS Boris Tadić, kao gubitnik predsedničkih izbora, ne može da bude novi premijer.
Na skupu neformalne organizacije Politički forum, Pešićeva je rekla da bi, ukoliko Tadić postane novi premijer, to bila "bruka i sramota" za Srbiju, jer je on i dok je bio predsednik, obavljao gotovo svu vlast u zemlji i bio "i premijer i tužilac i sudija i sve".
"Mi smo jedina zemlja na svetu koja hoće da se zove demokratska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i koja ima predsednika koji je izgubio izbore a kome se sutra nudi viša funkcija - premijera. I ne samo to, nego je on tu funkciju obavljao katastrofalno, a i dalje mu se to nudi", rekla je ona.
Pešićeva je rekla da je u Srbiji za vreme vlasti Demokratske stranke došlo do promene političke filozofije, po kojoj su izbori nepotrebni i po kojoj se unapred zna ko može da pobedi na izborima a ko to ne može.
Ona je političke stranke u Srbiji uporedila s kriminalnim klanovima i interesnim organizacijama koje dele uticaj na tržištu, a njihove vođe sa vođama bandi, dok je predsednika DS-a Borisa Tadića, iz te perspektive, uporedila sa nekadašnjim čikaškim mafijašem Alfonsom Kaponeom, iz prve polovine 20. veka.
"Kao kada bi sada neko pitao: 'A zašto Al Kapone da ide na izbore?' Nema više izbora za Al Kaponea, on mora da pobedi... Čemu izbori ako
su mesta unapred data, ako se zna ko će pobediti i ako su oni samo fasada demokratije? Nije to kao u srednjem veku, pa da je vlast od boga", rekla je ona i dodala da je vlast u proteklom periodu bila bez ikakve kontrole i da nije mogla da prihvati nijednu nezavisnu instituciju.
Bivši visoki funkcioner Demokratske stranke i premijer Srbije Zoran Živković ocenio je da DS treba da se suoči sa izbornim porazom i dodao da ni za Srbiju ni za stranku ne bi bila propast ukoliko ta partija ne bude u narednoj vlasti.
"Pritisak na medije koji se vrši iz vrha Demokratske stranke je takav da je mene sramota", rekao je Živković i dodao da vrh DS-a treba da odgovori na pitanje kako je Tadić od prošlih izbora izgubio 800.000 glasova, a stranka oko 700.000 glasača.
On je ocenio da niko u DS-u više ne može da se seti programa stranke, i da je njega teško naći i na internet sajtu, a da je umesto stranke nastala "efikasna organizacija kojoj je jedini cilj da joj predsednik postane najpopularniji".
"To bi bilo jako dobro za Srbiju, pre svega da vidi kako bi izgledala vlast bez DS-a, koji i dalje ima najveći potencijal, ali i za stranku da se vidi ko bi ostao u njoj, naročito u Predsedništvu. Da se vidi da li su ti ljudi tu došli zbog ideologije ili zbog korupcije", rekao je Živković.
On smatra da i građani i intelektualci imaju najveća očekivanja od DS-a, da vodi zemlju ka uređenom društvu, a da je nekadašnja jedina alternativa, odnosno Liberalno-demokratska partija, u međuvremenu postala kandidat za novi G17 plus.
Naučni savetnik u penziji Nebojša Popov ocenio je da je DS na izborima izgubila jer je znatan broj birača posumnjao u doprinos demokrata i njenih predstavnika na vlasti razvoju demokratskih institucija.
Asistent na Fakultetu političkih nauka Vladimir Pavićević izjavio je da su takozvani beli listići na prethodnim izborima bili neka vrsta građanskog otpora, sa elementima građanske neposlušnosti, što je jako bitno, s obzirom na stanje demokratije u Srbiji.
"Ne radi se samo o suprotstavljanju uzurpatorima, već rušiteljima demokratije i to je jako dobro vidljivo u oblastima pravosuđa, medija i vladavine prava", rekao je on.
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić se saglasila s mišljenjem da je veliko pitanje da li je za građane i društvo dobro da funkciju premijera obavlja neko ko je izgubio predsedničke izbore.
Pogledaj vesti o: Predsednički izbori