Sastanak Stankovića i lidera Albanaca

Izvor: RTS, 25.Feb.2013, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sastanak Stankovića i lidera Albanaca

Zoran Stanković posle sastanka u Bujanovcu rekao da je zadovoljan saradnjom sa predstavnicima Albanaca. Riza Haljimi izjavio da očekuje da se u rešavanje problema Albanaca uključe i nadležna ministarstava.

Predsednik Koordinacionog tela Zoran Stanković izrazio je danas zadovoljstvo što se razgovor s predstavnicima Albanaca iz Preševa i Bujanovca, s kojim je razmatrao probleme porodilišta, obrazovanja i pokretanja proizvodnje, vodi u okviru državnih institucija.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
"Prioritetna pitanja su aktivnosti na završetku izgradnje porodilišta, zgrade odeljenja ekonomskog fakulteta iz Subotice u Bujanovcu, rešavanje pitanja stipendija za srednjoškolce i studente koji će naredne godne upisati taj fakultet, pokretanje porizvodnje u fabrikama poput Gumoplastika", kazao je Stanković.

Nakon sastanka u Kancelariji OEBS-a u Bujanovcu, koji je trajao duže od pet sati, Stanković je rekao novinarima da je dogovoreno da se sva pitanja izneta na današnjem sastanku rešavaju u okviru državnih organa Srbije i da će se u narednom periodu intenzivirati aktivnosti na njihovom rešavenja.

Stanković je naveo da je s predstavnicima Albanaca razgovarao o tekućim problemima, odnosno o pitanjima koja su oni postavili u dokumentu upućenom Vladi Srbije i Koordinacionom telu.

Nakon sastanka sa Stankovićem, jedini albanski poslanik u Skupštini Srbije Riza Haljimi izjavio je da očekuje da se u rešavanje problema Albanaca na jugu Srbije, uz predstavnike Koordinacionog tela, uključe i nadležna ministarstava. 

Haljimi je novnarima rekao da je na sastanku bilo reči o konkretnim problemima iz svih životnih oblasti i da je zadovoljan razgovorom.

"Što se tiče ekonomskog razvoja, tražili smo da nam se kaže zašto Preševo i Bujanovac nisu uključeni u pretpristupne IPA fondove EU i zašto nema saradnje sa Makedonijom, kada takva saradnja postoji i sa Bosnom i sa Hrvatskom", kazao je Haljimi.

Želimo da znamo šta je sa Koridorom 10 koji prolazi korz opštine Bujanovac i Preševo, a čija se izgradnja, iako je svečano otvorena pre četiri godine, ne privodi kraju, rekao je republički poslanik. 

Prema njegovim rečima, jedan od zahteva koje su Albanci postavili je zakonsko regulisanje funkcionisanja Nacionalnog saveta Albanaca. 

"Ako Vlada Srbije i lokalne samuprave nastave opstrukciju i ne spovode zakone kada je reč o radu Nacionalnog saveta Albanaca, njegovo funkcionisanje u Bujanovcu i Preševu će biti dovedeno u pitanje", rekao je Haljimi.

Haljimi je rekao da očekuje ozbiljniji pristup Vlade Srbije u rešavanju problema Albanaca na jugu Srbije. 

"Sklon sam da poverujem u ozbiljniji pristup Vlade Srbije u odnosu na prethodne periode", rekao je jedini albanski poslanik u Skupštini Srbije.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.