
Izvor: Kurir, 09.Mar.2011, 12:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NASTAVAK RAZGOVORA BEOGRADA I PRIŠTINE
BRISEL - Delegacije Beograda i Prištine nastavljaju razgovore u Briselu, koji su uz posredovanje Evropske unije započeli u utorak, a u centru pažnje su tri domena - regionalna saradnja, sloboda kretanja i vladavina prava.
Na stolu će se danas, prema očekivanjima, naći pitanja kao što su avio-saobraćaj, telekomunikacije i carinski pečati.
Posle današnjeg susreta visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton trebalo bi da izda saopštenje, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << a predstavnici Beograda i Prištine da se obrate novinarima.
Šef pregovaračkog tima Prištine u dijalogu sa Beogradom Edita Tahiri ocenila je danas da je početak tog dijaloga u utorak uveče bio vrlo dobar, da su obe strane bile konstruktivne i izrazila optimizam u pogledu njegovog ishoda.
Mogu sa naše strane da kažem da sam optimista i da želimo da budemo zaista konstruktivni kako bismo doprineli rešavanju razlika oko praktičnih pitanja, izjavila je Tahiri novinarima u Briselu.
"Ovo je tehnički dijalog i tako će i ostati", naglasila je Tahiri.
Početak dijaloga u utorak uveče bio je vrlo dobar, precizirala je ona, obe strane pokušale su da budu konstruktivne i bile su uspešne u tome, ispoljavajući kreativnost.
Prema rečima Tahiri, u utorak uveče pokrenuta su pitanja registra i katastra, dok će se danas razgovarati o slobodi kretanja i mehanizmima regionalne saradnje.
Šef beogradskog pregovaračkog tima Borko Stefanović izjavio je sinoć da je prvi sastanak sa delegacijom Prištine bio "normalan i ljubazan" i da tim iz Beograda nije dozvolio "bilo kakvu devijaciju u razgovorima", efikasno prelazeći preko razlika koje je "druga strana često pokušavala da predstavi".
"Ovo je bio inicijalni sastanak i prilika za međusobno 'čitanje' dva pregovaračka tima, upoznavanje i izgradnju stepena poverenja među nama. Došli smo izuzetno pripremljeni i to se videlo, naša rešenja su detaljno razrađena, što drugoj strani ostavlja mogućnost da odgovori u adekvatnom terminu", kazao je Stefanović.
Osim šestočlane delegacije Beograda i osmočlane iz Prištine, u dijalogu u ime EU učestvuje Robert Kuper, dok tročlanu delegaciju Vašingtona predvodi Tomas Kantrimen, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju.
Opuštena komunikacija
Razgovori delegacija Beograda i Prištine u Briselu "počeli su lako", pošto su "obe strane opušteno komunicirale u maloj kancelariji u zgradi Saveta Evropske unije", piše prištinski Ekspres.
Teme prvog sastanka u utorak bile su izgled pečata Carine Kosova, katastarska dokumenta, vazdušni saobraćaj i učešće Kosova u regionalnim inicijativama, navodi prištinska štampa.
Koha Ditore piše da Evropska unija razgovore naziva dijalogom Beograda i Prištine, ali da poslanici Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček i Jelko Kacin tvrde da se radi o "dijalogu dve nezavisne države".
Tehnički pregovori mogu i bez odobrenja parlamenta
Predsednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići izjavio je da vlada može stupiti u tehničke razgovore sa Beogradom i bez odobrenja parlamenta, pošto joj to omogućavaju nadležnosti određene ustavom, piše danas prištinska štampa.
"Samo ukoliko se postigne dogovor potrebno je da ga skupština ratifikuje, što čine dve trećine poslanika", rekao je Krasnići.
Opozicione partije Demokratski savez Kosova, Alijansa za budućnost Kosova i Samoopredeljenje tvrde da početak dijaloga Prištine sa Beogradom bez odobrenja parlamenta ukazuje na ignorisanje volje predstavnika naroda.
Fejt: Razgovori dve suverene države
Šef Međunarodne civilne kancelarije (MCK) na Kosovu Piter Fejt ocenio je danas da je dijalog Beograda i Prištine razgovor “dve nezavisne i suverene države”.
Fejt je u potpunosti isključio mogućnost razmatranja pitanja statusa i teritorijalnog integriteta Kosova, ili čak i podele.
Na predavanju održanom danas studentima Američkog univerziteta u Prištini, Fejt je rekao da će dijalog koristiti i Srbiji i Kosovu.
Fejt je izrazio nadu da će tokom dijaloga biti reči i o severnoj Mitrovici, ali na osnovu Ahtisarijevog plana.