Izvor: Vesti-online.com, 26.Nov.2012, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Klečka: Žive Srbe bacali u krečanu
Fatmiru Ljimaju, jednom od komandanata bivše OVK i trojici njegovih saboraca, osumnjičenim za zločine počinjene u logoru Klečka 1998, ali i druge zločine počinjene tokom 1999. godine na Kosmetu, određen je pritvor do 30 dana. Ljimaju, Naseru Krasnićiju, Nedžmiju Krasnićiju i Naseru Šalji, pritvor je odredio sudija Euleksa iz Okružnog suda u Prištini, na zahtev međunarodnog tužioca, Mauricia Salustra.
Foto - arhiva: Među ubijenim civilima u Klečki bili su i deca >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << i trudnice koji su mučeni i pogubljeni na najbrutalniji način
Trojica Ljimajevih saboraca uhapšena su u akciji Euleks policije u subotu popodne u regionu Prizrena, dok je Ljimaj, istoga dana kasno uveče, saslušan u bazi Euleksa u Kosovu Polju posle čega je i njemu određen pritvor.
Prema saopštenju iz Euleksa, predsedavajući sudija je obrazlažući razloge za određivanje pritvora, a uzimajući u obzir osnovanu sumnju da su optuženi počinili zločine za koje se terete, smatrao da postoji rizik od bekstva i rizik od ometanja dokaza kada su u pitanju svi optuženi:
Hag ga oslobodio
Iako je i pred međunarodnim sudom pravde u Hagu optužen za ratne zločine nad Srbima i Albancima, Haški tribunal je Ljimaja oslobodio svih optužbi novembra 2005. godine, a on je na Kosovu dočekan kao heroj. Nakon toga obavljao je niz političkih funkcija i sumnjičen za razne malverzacije.
- Sudija je uzeo u obzir činjenicu da se svi oni terete za veoma ozbiljna krivična dela, kao i činjenicu da su dokazi zaštićenog svedoka prihvatljivi za razmatranje odlukom Vrhovnog suda koja je donesena početkom prošle nedelje - navode iz Euleksa.
Tužilaštvo Euleksa, Ljimaja i još devet osoba, među kojima su i trojica uhapšenih, tereti za mučenje civila u logoru Klečka kod Lipljana zbog čega će Vrhovni sud Kosova, na zahtev Euleksa, ponoviti suđenje u ovom slučaju. Iako je u prvobitnom suđenju, okončanom marta ove godine, sud odbio da koristi dokaze jedinog, sada već pokojnog svedoka, Agima Zogaja, viši sud je u međuvremenu odlučio da su pomenuti dokazi ipak validni.
Prema navodima optužnice, Ljimaj i još devetorica optuženih pripadnika OVK narušili su "telesni integritet i zdravlje neodređenog broja civila srpske i albanske nacionalnosti i ratnih zarobljenika u logoru u selu Klečka kod Lipljana". Zatvorenici su, po optužnici koju je podigao specijalni tužilac Euleksa, držani u nehumanim uslovima - u lancima na izuzetnoj hladnoći, bez hrane, i sanitetskih objekata uz često batinanje...
Optužnica Euleksa zasnivala se na svedočenju pokojnog Agima Zogaja, čuvara u ovom logoru, koji je septembra prošle godine izvršio samoubistvo u jednom parku u Nemačkoj. Međutim, uprkos tome iza Zogaja su ostali dokazi u vidu pisanog i video-materijala, dok su prema podacima srpskog pravosuđa, pripadnici OVK pod Ljimajevom komandom samo u periodu od 17. do 22. jula 1998. godine, ubili 22 srpska civila.
Prema navodima srpskih pravosudnih organa, zločin u Klečki je jedan od najmonstruoznijih na Kosmetu, a među ubijenim civilima bili su i deca i trudnice koji su mučeni i pogubljeni na najbrutalniji način - bacani su živi u krečanu koja je korišćena kao krematorijum. Pretpostavlja se da je broj ubijenih u logoru Klečka, koji je bio pod direktnom kontrolom Fatmira Ljimaja, tokom 1998. i 1999. godine daleko veći odnosno da je u njemu mučeno i pogubljeno na stotine civila kidnapovanih prethodno širom Kosmeta.
Hakeri prete Euleksu
Posle odluke sudije Euleksa da Ljimaju i trojici bivših pripadnika OVK odredi jednomesečni pritvor, albanski hakeri napali su sajt misije Euleks tražeći oslobađanje osumnjičenih za zločine u Klečki. Odgovornost za hakerski napad preuzele su grupe "Vajldklik" i "Kosova hakers sekjuriti".
- Ako Ljimaj i svi borci za slobodu ne budu oslobođeni, bićemo prinuđeni da učinimo javnim sve vaše prljave dogovore. Objavićemo svaki službeni imejl koji ste razmenili sa državom Srbijom i svaki podatak o svakom obaveštajcu Euleksa. Euleks zna o čemu pišemo - poručili su albanski hakeri.
Nastavak na Vesti-online.com...










