ISTORIJA SE PONAVLJA: Kad Amerika uvede sankcije na iransku naftu, na scenu stupa Kina!

Izvor: SrbijaDanas.com, 14.Avg.2019, 15:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ISTORIJA SE PONAVLJA: Kad Amerika uvede sankcije na iransku naftu, na scenu stupa Kina!

Put svile nedostižan Amerikancima

Američka administracija uvela je u aprilu 2019. embargo na uvoz iranske nafte, a Iranci su to doživeli kao poziv na predaju. Iako su pristali da sednu za pregovarački sto, na predaju ne pristaju.

U tome im pomažu tradicionalni privredni saveznici u Aziji kojima ne odgovara slabljenje snage Irana i dalji američki prodor na Istok.

Pored ruskih, afganistanskih, tadžikistanskih i katarskih kolega koji pokazuju nepodeljenu podršku >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << politici Islamske Republike Iran, tu je još jedan moćan parnter. Kina!

Kina je jedan od najstarijih prijatelja Irana. Njihove veze starije su od samih Sjedinjenih Država dve hiljade godina. Kroz Iran prolazi Put svile prema evropskih tržištima i nekada i sada. Kina to neće promeniti iz više razloga.

Dve zemlje imaju zajednički interes: ne žele američki prodor na Istok. U borbi za privrednu dominaciju u svetu, Trampova administracija je započela carinski rat protiv kineskih kompanija. Poštovanje sankcija Iranu za Kinu bi značilo otvaranje prostora za pojačavanje pritiska na nju samu.

I ne samo to. Prihvatanje američkih sankcija Iranu moglo bi odvratiti tu zemlju da sarađuje s Kinom u Inicijativi za pojase i puteve, a to je glavni ekonomski plan Kine na Bliskom istoku.

I na kraju, Kina ima udeo u proizvodnji iranske nafte. Dva glavna kineska državna naftna giganta, Sinopec i Kineska nacionalna naftna kompanija, uložili su u dva glavna iranska naftna polja i svoju proizvodnju iz Irana izvoze u Kinu.

Istorija se ponavlja: Kad Amerika uvede sankcije na ransku naftu, najveći uvoznik ovog energenta na svetu, Kina,  postaje veći korisnik ovog energenta od bilo koje domaće - Iranske komanije.

Na samitu Organizacije za šangajsku saradnju, Kineski predsednik Si Đinping  naglasio je spremnost Pekinga da održi Sporazum o nuklearnom programu živim i da nastavi saradnju s Islamskom Republikom.

U završnom saopštenju Šangajske organizacije za saradnju, koja je održana u glavnom gradu Kirgistana, Biškeku, naglašena je potreba da sve strane ovog sporazuma ispoštuju svoje obveze.

Sličan stav ponovljen je nakon zatvaranja konferencije u glavnom gradu Tadžikistanua, Dušanbeju.

Ideja Sporazuma o nuklearnom programu sa Iranom nazvana je "značajnim dostignućem multilateralne diplomatije".

 Zahvaljujući podršci azijskih saveznika, Teheran neće biti lako izolovati.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.