
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Sep.2010, 13:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Euraktiv: Srbiji status kandidata možda krajem 2011.
BRISEL -
Srbija bi mogla da očekuje dobijanje statusa kandidata za punopravno članstvo u Evropskoj uniji krajem iduće godine, procenjuje danas internet sajt "Euraktiv" pozivajući se na izvor u Evropskoj komisiji.
"Mislimo da bi bilo bolje da se ne žuri sa potvrđivanjem statusa kandidata, nego da do toga dođe krajem sledeće godine. Ima mnogo posla da se uradi pre nego što Komisija donese mišljenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << o kandidaturi Srbije, a mi želimo da to mišljenje bude solidno, što bolje", smatra neimenovani briselski zvaničnik.
Prema njegovim rečima, važno je da Beograd ne juri sa usvajanjem zakona, jer je mnogo važnije praviti dobre zakone i primenjivati ih, makar to oduzelo i više vremena.
Mišljenje već u junu
Ako sve bude kako treba, Komisija bi mišljenje o kandidaturi Srbije mogla da objavi već u junu iduće godine, ali je pre toga neophodno rešiti "niz tehničkih pitanja", procenjuje "Euraktiv".
U tekstu se navodi da tri ključna pitanja vezana za davanje statusa kandidata Srbiji koja treba da budu rešena u narednom periodu jesu završetak saradnje s Tribunalom u Hagu, rad na reformi pravosuđa i obezbeđivanje funkcionisanja nezavisnih tela i institucija.
Izvor "Euraktiva" iz EK ističe da će između Beograda i Brisela biti problema sve dok Ratko Mladić ne bude u Hagu i da Srbija mora stoprocentno da sarađuje s Tribunalom.
EU smatra da problem hapšenja i izručenja Mladića, optuženog za genocid u Srebrenici, ne predstavlja samo obavezu Srbije na putu ka punopravnom članstvu u evropskom bloku, nego i dokaz da u Srbiji postoji vladavina prava, koja znači i da izvršna vlast ima dovoljno moći da uhapsi optužene za ratne zločine, navodi "Euraktiv".
Za razliku od saradnje s Hagom koja je postavljena kao jasan uslov za proces integracije Srbije u EU, sa Kosovom nije isti slučaj, jer Unija prema statusu Kosova ima neutralan stav, pošto ona kao organizacija nije priznala jednostranu nezavisnost Kosova, nego je to učinila samo većina njenih članica.
Upućivanje aplikacije
Sagovornik "Euraktiva", međutim, ukazuje da je jasno da odnos Srbije prema kosovskom pitanju ima veliki uticaj na proces integracija, što je pokazalo i nedavno usvajanje rezolucije o Kosovu usaglašene između EU i Srbije u Generalnoj skupštini UN, nakon čega je usledila odluka EU da se ubrza upućivanje aplikacije Srbije za članstvo u Uniji na analizu Evropskoj komisiji.
Osim saradnje sa Hagom, EU nije zadovoljna ni stanjem u srpskom pravosuđu, gde je reforma sprovedena na "netransparentan način", a posebno je zabrinjavajuća procedura za reizbor sudija.
Brisel, takođe, brine i to što nezavisna tela i institucije u Srbiji, kao što je ombudsman, ne funkcionišu na najbolji način, odnosno što im se ne obezbeđuju sredstva i podrška za rad.
Savet ministara EU bi o kandidaturi Srbije trebalo da raspravlja na sastanku u oktobru i očekuje se da će tada dati "zeleno svetlo" Komisiji da započne izradu mišljenja.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...