Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Dec.2012, 13:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Euleks policija sprečila Srbe da blokiraju Jarinje
KOSOVSKA MITROVICA -
Euleks policija zaustavila je danas oko 10.30 na prelazu Jarinje nekoliko stotina Srba koji protestuju zbog naplate carine za robu koja ostaje na severu Kosova.
Privrednici sa severa Kosova traže da se odmah i bezuslovno omogući nesmetani prolaz akcizne i druge robe preko administrativnog prelaza >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Jarinje, o čemu su danas obavestili predstavnike Euleksa.
Oni su, naime, predali zahtev predstavnicima međunarodne administracije na Jarinju najavivši blokadu tog prelaza, ali su zaustavljeni ispred administrativne linije na kosovskoj strani.
Privrednici protestuju zbog, kako su naveli, nepoštovanja sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima.
Oni su istovremeno od Vlade Srbije zatražili da izmeni Uredbu o sprovođenju Zakona o porezu na dodatnu vrednost na teritoriji Kosova za vreme važenja Rezolucije 1244, kao i da privrednike sa severa Pokrajine vrati u sistem PDV Republike Srbije.
Vulin: Dogovoreno da nema carina
Šef kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin rekao je da je u Briselu dogovoreno da nema plaćanja carine i dažbina za robu koja ostaje na severu Pokrajine, ali da se taj dogovor ne poštuje.
"Na sastanku radnih grupa za implementaciju sporazuma u Briselu zahtevaćemo da se razjasne sve nejasnoće. Jer, dogovoreno je da nema dažbina i nema carinjenja robe za sever", rekao je Vulin za današnje Večernje novosti.
Zatraženo je, takođe, da se poštuje tačka 5. Zaključka Vlade Srbije od 6. decembra o nesmetanom protoku robe namenjene severnom delu Kosova, a ukoliko se ta odluka ne bude poštovala, privrednici zahtevaju da Vlada suspendovanje dalje sprovođenje sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima (IBM).
Od premijera ili direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju privrednici traže da dođu i obrate im se, za šta su postavili rok od 72 sata.
Njihov je zahtev i da se sa prelaza Jarinje i Brnjak "odmah uklone sve institucije kvazi države Kosovo", a od Euleksa i Kfora zahteva se da se ponašaju u skladu sa mandatom i budu statusno neutralni, a ne da se, kako se navodi, "kao do sada stavljaju pod komandu Prištine i sprovode zakone takozvane Republike Kosovo".
Oni prete radikalizacijom protesta ako se njihovi zahtevi, kako su rekli, "pod hitno ne uvaže", što će između ostalog podrazumevati totalnu blokadu administrativnog prelaza Jarinje.
Jutros je na prelaz Jarinje do deset sati stiglo više desetina putničkih automobila i autobusa u kojima se nalaze privrednici sa severa Kosova.
Njih su zaustavili pripadnici Euleks policije koji su razvukli bodljikavu žicu i postavili prepreke na magistralnom putu Raška - Leposavić, ispred administrativnog prelaza Jarinje.
Pripadnici Euleks policije su u opremi za razbijanje demonstracija, a primećeno je i nekoliko oklopnih vozila.
Saobraćaj na relaciji Raška -Leposavić je blokiran na Jarinju, a propuštaju se samo kola Hitne pomoći.
Privrednici nose državne zastave i transparente s porukama: "Danas nema mleka, hleba, sutra nas nema, možda tako treba", "Sada nije pitanje granice i carina. Sada je pitanje našeg opstanka", "Sporazum je prekršen, Dačiću održi reč. To je naziv za protest".
Prodavnice koje drže Srbi na severu Kosova u vreme protesta su zatvorene.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






