Izvor: Nezavisne Novine, 02.Mar.2017, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU uvodi vize Amerikancima

BRISEL - Poslanici Evropskog parlamenta su današnjim glasanjem poručili da bi američkim građanima prije ljeta trebalo ukinuti bezvizni režim za putovanja u EU jer Vašington pojedinim članicama evropskog bloka ne dozvoljava ulazak bez viza.

Analitičari navode da će glasanjem u Evropskom parlamentu biti izvršen pritisak na Evropsku komisiju >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << da uvede jednogodišnju suspenziju Americi kao recipročnu mjeru jer Vašington uskraćuje bezvizni režim državljanima Poljske, Hrvatske, Kipra, Rumunije i Bugarske.

Neimenovani zvaničnik Evropske komisije rekao je da su u toku kontakti sa američkom administracijom radi punog viznog reciprociteta, ali nije precizirao kada će konkretna akcija biti preduzeta.

Poslanici Evropskog parlamenta su zatražili od Evropske komisije da usvoji restriktivne mjere protiv američkih državljana u roku od dva mjeseca.

"Evropska komisija treba da podnese izvještaj o napretku prije kraja juna 2017. godine", izjavio je zvaničnik.

Prema regulativama EU, odluka o okončanju bezviznog režima treba da bude izvršena dvije godine od prvog obavještenja zemljama koje traže vize za članice evropskog bloka.

Prvo obavještenje Americi o nedostatku recipročnih mjera poslato je u aprilu 2014. godine. Evropski parlament tvrdi da je Evropska komisija "pravno obavezna" da preduzme mjere.

Kanada je, takođe, uvela vize državljanima Bugarske i Rumunije, ali je najavila da će one biti ukinute u decembru.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.