
Izvor: Politika, 23.Jun.2010, 23:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU treba da kaže da li želi da integriše sve zemlje Balkana
Istanbul – Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče u Istanbulu, na samitu šefova država jugoistočne Evrope, da Evropska unija mora bez okolišanja da poruči da li je spremna da u svoje okrilje primi sve države regiona, i da iskreno pomogne da se taj cilj i ostvari.
Tadić je šefovima država članica Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) predočio korake koje je Srbija proteklih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << meseci načinila na putu ka EU, i poručio da je od vitalne važnosti da kandidatura za članstvo koju je Srbija podnela bude u najskorijoj budućnosti razmatrana pred Evropskom komisijom. „Samo kada čitava jugoistočna Evropa bude integrisana u EU obećana era mira koja je nagoveštena padom Berlinskog zida moći će zaista da otpočne. Samo tada će demokratski prosperitet, ekonomska sigurnost i socijalna jednakost biti utemeljeni u svakoj od nacija kojima je ovaj region dom”, rekao je Tadić.
On je dodao da samo na taj način može biti „zatvorena knjiga strašne dekade” koju su obeležili građanski ratovi, etničko čišćenje, izbeglice i raseljeni.
Evropska unija, prema Tadićevim rečima, mora iskreno i bez ustezanja da kaže da li želi da integriše čitav region Zapadnog Balkana i da li je spremna da na najpraktičnije načine pomogne da se ispune kriterijumi postavljeni pred države regiona. „Svi imamo rezerve, ali se sa njima suočavamo, ne dopuštamo da one budu izgovor da ne činimo ništa. Dakle, Srbija očekuje da pozitivna atmosfera i poruke sa nedavno održanog samita u Sarajevu budu pretočene u delo”, rekao je Tadić.
Govoreći o značaju regionalne saradnje, Tadić je istakao da u njenom fokusu mora biti borba protiv organizovanog kriminala, čija transnacionalna mreža predstavlja najdirektniju opasnost prosperitetu regiona. „Srbija je objavila rat organizovanom kriminalu, i nećemo štedeti trud u nastojanju da otklonimo tu pretnju. Politika Srbije podrazumeva da niko neće ostati izvan domašaja zakona. Naša policija i pravosuđe nastaviće beskompromisni obračun sa kriminalnim bosovima i njihovim saradnicima”, naglasio je Tadić.
U završnoj deklaraciji koju su na samitu Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi usvojili šefovi država i vlada regiona ističe se značaj nastavka evropskih i evroatlantskih integrativnih procesa i jačanja saradnje i dobrosusedskih odnosa u regiji.
Predsednik Srbije je imao bilateralne susrete sa predsednikom i premijerom Turske Abdulahom Gulom i Redžepom Taipom Erdoganom i
sa crnogorskim kolegom Filipom Vujanovićem, koji ga je pozvao u prvu zvaničnu posetu Crnoj Gori 6. i 7. jula.
Tanjug
-------------------------------------------------------
Tadić upozorio na ugroženost srpskih svetinja na Kosovu
Predsednik Srbije Boris Tadić upozorio je na ugroženost srpskih svetinja na Kosovu i na pokušaje vlasti u Prištini da veštački odvoje suštinski deo srpskog nasleđa i politizuju ga. „Sva četiri naša spomenika kulture koja su označena kao deo svetske kulturne baštine u našoj pokrajini Kosovo stavljena su na listu ugrožene kulturne baštine Uneska i tamo nažalost moraju ostati”, rekao je Tadić obraćajući se učesnicima „Foruma o kulturnim koridorima u regionu” koji se održava pod pokroviteljstvom Uneska u okviru Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP).
Tadić je naglasio da Srbija izuzetno ceni doslednu politiku statusne neutralnosti Uneska i senzitivnost koju ova organizacija pokazuje u tom suštinskom području saradnje.
Tadić je predložio da Srbija 2011. bude domaćin ovog važnog regionalnog foruma, a tema samita u Srbiji bi bila „Od rimske tolerancije do evropskog razumevanja”. S tim u vezi on je ukazao na tri važna istorijska događaja koja su doprinela izgradnji mostova među narodima.
„Prvi je Milanski edikt cara Konstantina rođenog u Nišu, koji je uspostavio versku toleranciju u čitavom Rimskom carstvu postavljajući presedan za ceo svet. Drugi je Dušanov zakonik, najnapredniji ustavni dokument u srednjem veku, koji je afirmisao nadmoć vladavine zakona širom regiona uspostavljajući principe jednakih prava za sve bez obzira na etničku i geografsku pripadnost.
Treći primer su dostignuća velikog vezira Mehmed paše Sokolovića u XVI veku, koji je potekao iz Srbije i bio jedan od najuvaženijih državnika Otomanskog carstva, a koji je obnovio srpsku patrijaršiju u Peći kao verski i obrazovni centar. Iduće godine u Srbiji mi ćemo predložiti izgradnju još mnogo takvih mostova kroz vreme, jačajući evropsku ideju raznolikosti zarad generacija koje dolaze”, poručio je srpski predsednik.
Tanjug
objavljeno: 24.06.2010.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić