Dan primirja: Sećanje na srpske heroje

Izvor: B92, 11.Nov.2015, 14:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dan primirja: Sećanje na srpske heroje

U Srbiji se obeležava državni praznik - Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić položio je venac na Spomenik neznanom junaku na Avali, a Centralna državna ceremonija održana je u Beogradu kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu.

Predsednik Nikolić je u spomen knjigu upisao: "Srbija i njeni saveznici su pokazali velikodušnost potpisivanjem >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << primirja sa onima koji su spremali pogrom u svetu. Vreme primirja je priprema za oprost neprijatelju i završava se mirom za sve".

Predsednik se poklonio i odao počast stradalima u Velikom ratu, a sa njim su bili i ministar odbrane Bratislav Gašić, načelnik Generalštaba Ljubiša Diković i komandant Garde Vojske Srbije Milomir Todorović.

Centralna državna ceremonija, koju je predvodio ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin, održana je u Beogradu kod spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom setskom ratu.

Aleksandar Vulin je zamolio velike i moćne da daju reč da se rat više nikada neće ponoviti.

''Na mestima kao što je ovo red je i običaj da se poželi da rata više nikad ne bude i da se da reč da rata više neće biti. U ime Srbije tu želju mogu da kažem, ali ne mogu da dam reč jer ni pre 100 godina, kao ni danas, nije Srbija odlučivala da li će rata biti, gde će ga biti, kako će početi i zašto, ni kako će se završiti'', rekao je Vulin koji je položio venac.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je istakao da je Srbija samo odlučivala, kao i uvek u svojoj istoriji, da bude na strani slobode i tvrdoglavo i uporno umre tamo gde živi.

On je istakao i da je najveća želja srpskog naroda, želja koju nikada u svojoj istoriji nijedno pokoljenje nije uspelo da dosanja, doživi - samo jednu generaciju Srba koji će se roditi, odrasti i umreti na ovom parčetu zemlje, a da nikada ne dožovi rat.

''Učinimo sve što je u ljudskoj moći da dočekamo prvu generaciju u istoriji Srba koja neće doživeti rat'', poručio je Vulin.

Ocenjujući da ljudsko pamćenje ume da prevari, bude nesigurno, da zamagli istinu, on je naveo da Dan primirja obeležava kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu da ne bi dozvolili ljudima da promene ono što je istorija jednom odredila i zapisala.

''Sto godina je prošlo i sto godina je dovoljno vremena da znamo kako su ratovi počeli, zašto su vođeni i kako su završavani. Nikakva promena istorije, prilagođavanje onome što bi nama sada živima bilo prijatno i zgodno ne može da se desi dok god pamtimo stojeći ispred ovog svetlog groba'', rekao je Vulin.

Vence su položili i predstavnici Vojske Srbije, grada Beograda, kao i predstavnici diplomatskog kora, među kojima su bili i ambasadori Rusije i SAD, Aleksandar Čepurin i Majkl Kirbi.

Na francuskom vojnom groblju u Beogradu položeni su venci. Vence su položili ambasadorka Francuske Kristin Moro, ambasador Nemačke Aksel Ditman, poslanik Pjer Iv Le Bornj, gradski menadžer Goran Vesić, te predstavnici Minsitarstva odbrane i diplomatskog kora, uključujući ambasadora SAD Majkla Kirbija i Rusije Aleksandra Čepurina.

Moro je izjavila da je 11. novembar dan kada se poklanjamo ne samo senima vojnika koji su pogunuli tokom Prvog svetskog rata, već i onima koji su dali svoje živote za otadžbinu tokom svih sukoba do sada.

Kako je rekla, tako se neće zaboraviti ni dvojica francuskih vojnika, koji su ove godine učinili najveću žrtvu, položivši svoje živote tokom operacije protiv terorizma.

Vesić je istakao da je Dan primirja i dan koji Srbija i Beograd posebno pamte, jer je u tom ratu poginulo između 15 i 20 miliona ljudi, a Srbija izgubila oko 1.250.000 ljudi, što je bilo oko 28 odsto od ukupne populacije.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se i u gradovima širom Srbije. Venac kraj Spomenika palim Šumadincima u Kragujevcu položili su predstavnici gradske vlasti, Komande garnizona, Udruženja potomaka starih ratnika, Subnora i udruženja ratnih vojnih invalida.

Ovaj dan se u svetu obeležava u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine kada je na snagu stupilo primirje u Prvom svetskom ratu.

Srbija se sa ponosom i pijetetom seća stotina hiljada civila i ratnika, nevino i junački stradalih u borbama za odbranu i oslobođenje domovine, tokom četiri ratne godine.

U Srbiji se kao amblem tog praznika koristi cvet Natalijina ramonda, koji se svrstava u ugroženu vrstu i raste na Kajmakčalanu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.