ČLANICE SAVETA BEZBEDNOSTI POZDRAVILE HAPŠENJE MLADIĆA

Izvor: Kurir, 06.Jun.2011, 22:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ČLANICE SAVETA BEZBEDNOSTI POZDRAVILE HAPŠENJE MLADIĆA

UJEDINJENE NACIJE - Članice Saveta bezbednosti UN pozdavile su na sednici u Njujorku hapšenje Ratka Mladića i ukazale da je potrebno uhapsiti i preostalog haškog begunca Gorana Hadžića.

Ambasadori članica Saveta bezbednosti govorili su pošto su šestomesečne izveštaje podneli predsednik Haškog tribunal Patrik Robinson i glavni tužilac Serž Bramerc, koji je zahvalio vlastima Srbije na hapšenju >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << najtraženijeg optuženog begunca Mladića, ali i naglasio da očekuje da bude uhapšen i poslednji begunac.

Predstavnik Rusije u Savetu bezbednosti rekao je da Rusija prima k znanju hapšenje Ratka Mladića i njegovo prebacivanje u Hag i da "takođe pozdravlja" prebacivanje osumnjičenih Međunarodnom tribunalu za Ruandu.

On je rekao da ne može da da pozitivnu ocenu Tribunal za bivšu Jugoslaviju zbog novih izmenjenih rokova završetka suđenja i istako da je to "razlog za zabrinutost".

"Slučaj Radovana Karadžića i ranije Vojislava Šešelja, koji čeka devet godina u pritvoru, više ne ispunjava zamislive standarde međunarodne pravde", rekao je ruski predstavnik.

On je takođe rekao da suđenje Ramušu Haradinaju još nije počelo i naglasio da Rusiju ovakvi trendovi alarmiraju. Naveo je da se žalbeni proces za Šeselja i za Zdravka Tolimira planira 2015. godine, što je takođe i datum kada je predviđeno da Tribunal završi rad prema postignutom dogovoru i da počne da radi takozvani rezidualni mehanizam.

Ruski predstavnik je istakao da Moskva ne smatra da je "hapšenje Mladića dovoljna osnova za produžetak rada Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju", koji treba da se završi u decembru 2014.

"Žalbe u ovom slučaju mora da preuzme rezidualni mehanizam", rekao je on i dodao da treba pomoći Tribunalu oko manjka osoblja i drugih problema koji su navedeni u izveštaju predsednika Tribunala Patrika Robinsona.

Američka ambasadorka Rozmari Dikarlo rekla je da je hapšenje Mladića "prekretnica na putu ka pravdi i pomirenju".

Ona je navela i da SAD pozdravljaju izjavu predsednika Borisa Tadića o posvećenosti Srbije hapšenju Mladića. Dikarlo je rekla da SAD očekuju da sve članice UN pomognu u privođenju pravdi ratnih zločinaca, kao i da zemlje bivše Jugoslavije sarađuju s Haškim tribunalom.

Britanski ambasador Filip Parham rekao je da njegova vlada čestita srpskim vlastima na hapšenju i izručenju Mladića, ali i poručio da Beograd ne treba da gubi incijativu i da uhapsi Hadžića. Nemačka, kako je rekao njen predstavnik u UN Miguel Berger, pozdravlja hapšenje Mladića i čestita srpskim vlastima na tome.

Hapšenje i izručenje Mladića će približiti Srbiju njenoj evropskoj perspektivi. Pozivajući Srbiju da intezivira napore u potrazi za Hadžićem, nemački ambasador je ocenio da je to prioritet za vlasti u Beogradu.

Ambasador BiH Ivan Barbalić je rekao da je pravda jedina uteha za one koji su izgubili voljene i da u tom kontekstu BiH pozdravlja što će se Ratko Mladić suočiti s pravdom, kao i da se nada da će to što pre biti slučaj s Goranom Hadžićem i osobama optuženim pred Međunarodnim krivičnim sudom za Ruandu.

Portugalski ambasador Žoze Felipe Moraes Kabral rekao je da hapšenje Mladića predstavlji značajan ishod saradnje Srbije s Tribunalom i korak ka pomirenju u regionu. Portugal pozdravlja i posvećenost Srbije da se uhapsi i Hadžić.

Ambasadorka Francuske je rekla da se hapšenjem Mladića završava 16 godina izbegavanja pravde i doprnosi pomirenju u regionu. Predstavnici drugih članica Saveta bezbednosti su uglavnom pozdravili hapšenje Mladića i ukazali na značaj rada sudova za bivšu Jugoslaviju i Ruandu.

Na dnevnom redu sednice bio je i Međunarodni sud za Ruandu, a izveštaje su podneli i predstavnici te institucije.

Ambasador Srbije: Počnite istragu o trgovini organima

Ambasador Srbije u UN Feodor Starčević ponovio je večeras zahtev Savetu bezbednosti UN da se obrazuje nezavisan mehanizam koji bi spoveo istragu o navodima iz izveštaj Saveta Evrope o trgovini ljudskim organima i drugim zločinima na Kosovu.

Starčević je na sednici Saveta bezbednosti, na kojoj su izveštaje podneli najviši zvaničnici Haškog tribunala, rekao da je Srbija uverena da će održati dostignuti nivo saradnje s Tribunalom posle hapšenja 45 od 46 optuženih, među kojima je i Ratko Mladić.

On je rekao da samo mehanizam koji bi uspostavio Savet bezbednosti UN za istragu o navodima izvestioca Dika Martija imao moć da sprovede nepristrasnu istragu. On je dodao da je sve ostale zločine u bivšj Jugoslaviji ispitivalo telo koje je osnovao Savet bezbednosti.

Srbija je saglasna s izveštajima koje su podneli predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson i tužilac Serž Bramerc, osim dela u kojem se navodi da Srbija ne čini dovoljno na hapšenju Mladića, rekao je Starčević i dodao da je Bramerc u nedavnim izjavama, posle hapšenja MLadića, odao priznanje naporima Beograda.

"Srbija je uhapsila i prebacila 45 od 46 optužena za koje se verovalo da su na njenoj teritoriji, svi dokumenti su brzo dostavljeni, pristup svedocima i državnim arhivama je omogućen", rekao je Starčević i naveo da Srbija zato veruje da je ostvarila punu saradnju s Tribunalom.

On je dodao da će Srbija nastaviti da održava postojeći nivo saradnje s Tribunalom do završetka njegovog rada i kasnije s rezidualnim mehanizmom.
Pogledaj vesti o: Ratko Mladić,   Uhapšen Goran Hadžić

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.