Bugari biraju predsednika

Izvor: RTS, 30.Okt.2011, 10:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bugari biraju predsednika

Drugi krug predsedničkih izbora u Bugarskoj. Favorit kandidat vladajuće GERB partije desnog centra, Rosen Plevnelijev čiji je rival Ivajl Kalfin iz opozicione Socijalističke partije.

U Bugarskoj je počeo drugi, odlučujući krug izbora za predsednika Republike, u kojem učestvuju kandidat vladajuće partije GERB Rosen Plevnelijev i Ivajl Kalfin iz opozicione Socijalističke partije.

Favorit >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je kandidat partije desnog centra, Plevnelijev, koji je 23. oktobra, u prvom krugu izbora, dobio 40,11 odsto glasova, 11,5 odsto više od svog rivala Ivajla Kalfina.

Sadašnji predsednik Bugarske Georgij Prvanov nije imao pravo da se kandiduje na izborima, pošto mu je ovo drugi petogodišnji mandat.

Kako navodi agencija Frans pres, izbori predstavljaju neku vrstu testa za bugarskog premijera Bojka Borisova, suočenog sa ekonomskim problemima koji su teško pogodili ionako najsiromašniju zemlju Evropske unije.

Premijer je i pod pritiskom Brisela koji od njega zahteva efikasnije suzbijanje veoma rasprostranjene korupcije i drugog kriminala.

Plevnelijev (47) je dobio punu podršku Borisova, a popularnost je stekao pre svega zalaganjem za strukturalne reforme, navodi Frans pres.

Borisov je posle prvog kruga predsedničkih izbora izjavio da rezultat jasno pokazuje da je njegova partija na dobrom putu da održi ekonomsku stabilnost zemlje.

Pošto od 1997. godine sprovodi mere štednje, Bugarska ove godine održava budžetski deficit od 2,5 odsto bruto-domaćeg proizvoda, a predviđa se da će ga smanjiti na 1,3 odsto, piše Frans pres.

Plevnelijev koji je posle poslovne karijere pre tri godine ušao u politiku, ocenio je kao "istorijski" uspeh njegove partije u prvom krugu predsedničkih izbora.

Pravo glasa u Bugarskoj ima 6.900.000 građana, a u prvom krugu predsedničkih izbora je glasalo manje nego što se pretpostavljalo - 51,81 odsto.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.