Izvor: B92, 23.Apr.2013, 15:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Protiv pomoći haškim optuženicima"
Beograd -- Inicijativa mladih za ljudska prava pozvala Vladu Srbije da opozove odluku o finansijskoj pomoći državljanima Srbije u Tribunalu za ratne zločine u Hagu.
"Ova odluka ide ukorak s ostalim aktivnostima i izjavama predstavnika vlasti u Srbiji, uključujući govor predsednika Tomislava Nikolića u Generalnoj skupštini UN, kojima se poslednjih meseci poništava rad haškog Tribunala i negiraju sudski >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << utvrđene činjenice", piše u saopštenju Inicijative (YIHR).
Tako se posredno negiraju počinjeni ratni zločini i odgovornost političkog vrha, pripadnika vojnih, policijskih i drugih formacija države Srbije, smatra ta organizacija.
"Odlukom o finansijskoj podršci osuđenima za ratne zločine, država nagrađuje osobe odgovorne za masovno kršenje ljudskih prava tokom ratova devedesetih godina", piše u saopštenju uz poziv Vladi da opozove odluku.
Novina u toj odluci donetoj marta, u odnosu na prethodnu odluku je da će i oni koje je optužilo Tužilaštvo Tribunala dobijati mesečnu naknadu za troškove u pritvoru od 200 evra mesečno, čak i u slučaju da se nisu dobrovoljno predali, piše u saopštenju.
Odluka se odnosi na 12 državljana Srbije koji su osuđeni za najteže ratne zločine među kojima su ubistva, silovanja, progon i mučenja, a koji će tom odlukom biti novčano podržani od strane poreskih obveznika Srbije, dodaje se u saopštenju.
Podseća se i da je potraga za Ratkom Mladićem Srbiju koštala oko milion evra mesečno i da ni dve godine nakon hapšenja niko nije osuđen za pomoć u njegovom skrivanju.
U saopštenju se navodi da su osuđeni pred Haškim tribunalom na koje se odnosi odluka o finansijskoj pomoći Ljubomir Borovčanin, Radoslav Brđanin, Stanislav Galić, Ranko Češić, Momčilo Krajišnik, Radislav Krstić, Milan Martić, Dragomir Milošević, Milomir Stakić, Zoran Žigić, Mile Mrkšić i Dragoljub Ojdanić.









