Izvor: Politika, 23.Jul.2012, 19:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nikolić: Srbija traži dijalog uz prisustvo UN
BEOGRAD – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić preneo je danas generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu da će Srbija tražiti da razgovori sa privremenim vlastima u Prištini od sada budu vođeni uz prisustvo predstavnika UN.
Kako je saopštila Pres služba Predsedništva, Nikolić je u razgovoru sa generalnim sekretarom svetske organizacije istakao da bi UN trebalo da imaju aktivniju ulogu u borbi za očuvanje principa >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << međunarodnog prava, teritorijalnog integriteta i suvereniteta međunarodno priznatih država - članica UN i sprovođenje i poštovanje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti.
Kad je reč o situaciji u južnoj srpskoj pokrajini, Nikolić je ukazao da su nedavni učestali incidenti - za koje su odgovorne vlasti u Prištini - pokušaj da se isprovocira srpska strana pred nastavak dijaloga.
Nikolić je „još jednom pozvao sve međunarodne faktore na Kosovu i Metohiji, pa tako i Ujedinjene nacije, da obavljaju svoje dužnosti u skladu sa mandatom i osiguraju mir i bezbednost za sve građane pokrajine”.
Ban je, istovremeno, izrazio zadovoljstvo svojom posetom Beogradu i dodao da je uveren da će Republika Srbija dati puni doprinos radu UN, pogotovo u narednih godinu dana, tokom predsedavanja Vuka Jeremića Generalnom skupštinom UN.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun sastao se i sa šefom diplomatije i novoizabranim predsedavajućim Generalne skupštine UN Vukom Jeremićem.
Ban Ki-mun se sastao sa Dačićem
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun sastao se danas u Beogradu sa mandatarom za sastavljanje nove vlade Ivicom Dačićem.
U okviru balkanske turneje, Ban Ki Mun je, pre Srbije, posetio Sloveniju, Hrvatsku i Crnu Goru, a nakon Beograda odlazi u Prištinu, Makedoniju i BiH.
Supruga Ban Ki-Muna sa autističnom decom u Beogradu
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun danas boravi u svojoj prvoj poseti Srbiji zajedno sa suprugom Ju Sun Taek, koja se u vreme zvaničnih sastanaka njenog supruga u Beogradu posvetila oboleloj deci.
Supruga generalnog sekretara je obišla Centar za autističnu decu dr Olga Hadžiantonović.
S njom u društvu bile su supruga novoizabranog predsedavajućeg Generalne skupštine UN Vuka Jeremića - Nataša Jeremić, princeza Jelisaveta Karađorđević i zamenica sekretara Sekretarijata za socijalnu zaštitu grada Beograda Jasminka Veselinović.
Ban Ki-mun i Ju Sun Taek upoznali su se 1962. godine, dok su još bili srednjoškolci. Oboje su tad imali po 18 godina.
Venčali su se 1971, a imaju troje dece - dve ćerke i sina, kao i troje unuka.
Ban je generalni sekretar UN od 1. januara 2007. godine, a kako se navodi u njegovoj zvaničnoj biografiji na sajtu svetske organizacije, Ju Sun Taek se od 2007. godine posvetila brizi za zdravlje žena i dece - posebno obolelima od autizma, iskorenjivanju nasilja nad ženama i kampanji za sprečavanje prenošenja HIV-a i side sa majke na dete.
Tanjug
objavljeno: 23.07.2012.









