Izvor: B92, 01.Apr.2014, 16:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nikolić: Ispraviti greške od 2001.
Beograd -- Predsednik Tomislav Nikolić izjavio je da nova vlada treba da ispravi sve greške koje je Srbija pravila na putu ka Evropskoj uniji od 2001. godine.
"Vrata su bila otvorena i 2001. ali Srbija nije dobro iskoristila otvorenost EU prema intergaciji Srbije i izgubila je dragoceno vreme. Srbija svoja unutrašnja pitanja nije rešila na >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << takav način da pokaže EU da je spremna, da bi bila u društvu velikih naroda i uređenom društvu, da se odrekne svojih slabosti i manjkavosti", rekao je Nikolić.
Nikolić je, na konferenciji za novinare s predsednikom Češke Milošem Zemanom, rekao da je Srbija odlučna da što pre ispuni uslove za članstvo u EU i želi da ove godine otvori što više pregovaračkih poglavlja.
Predsednik Nikolić kaže i da Beogradu predstoji najosetljiviji deo pregovora u dijalogu sa Prištinom, koji uključuje temu pravosuđa i najavljuje mogućnost nove rezolucije o Kosovu i Metohiji u Skupštini Srbije.
"Nastavljamo evrointegracije, to smo obećali i kod prethodne promene vlasti, a danas to može da se obeća s mnogo više sigurnosti. Jedna politička stranka je osvojila veliko poverenje građana, poverenje zasnovano i na tome da Srbiju može da uvede u EU, tako da mi od tog puta sigurno nećemo da odstupimo", rekao je Nikolić.
On je rekao da na Srbiju ne sme da se odnosi takozvana "kriza proširenja EU", jer Srbija za sobom vuče i ostale države Balkana koje nisu članice i zato što kao glavni faktor stabilnosti na Balkanu može da pomogne da "EU funkcioniše i u ovom delu Evrope, koji je uvek za nju bio pomalo diskutabilan".
Nikolić je izrazio nadu da će Srbija ispuniti sve uslove koji se postavljaju suverenim državama i koji su u knjizi evrointegracija bili predviđeni i za ostale.
Pogledaj vesti o: Tomislav Nikolić







