Nikolić: Bunjevci nisu ni Srbi ni Hrvati, oni su svoji

Izvor: Blic, 09.Sep.2014, 16:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nikolić: Bunjevci nisu ni Srbi ni Hrvati, oni su svoji

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je danas da je bunjevačkim osnovcima poklonio udžbenike koje je odobrilo šest prosvetnih institucija u Srbiji, kao i da pripadnici te manjine nisu ni Srbi, ni Hrvati, već "svoji".

Nakon kritika hrvatskog predsednika Ive Josipovića što je deci koja izučavaju bunjevački govor poklonio udžbenike na ćirilici, Nikolić je u izjavi za javnost naveo da je autore >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << udžbenika "imenovao Bunjevački nacionalni Savet".

"Reč je o izbornom predmetu 'Bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture' u osnovnim školama u mestima gde živi bunjevačka nacionalna manjina. Bunjevci nisu ni Srbi ni Hrvati, oni su svoji. Srbija ih kao takve sa zahvalnošću prihvata", naveo je Nikolić.

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović ocenio je juče kao "nekorektan potez" to što je Nikolić donirao ćirilične udžbenike deci koja izučavaju bunjevački govor.

Na pitanje novinara u Pazinu smatra li da je reč o mogućnoj provokaciji, on je odgovorio da je "zasigurno to jedan kontinuitet politike koja želi asimilirati Hrvate u Srbiji", prenela je agencija Hina.

Nikolić je danas ocenio da je reakcija hrvatskog predsednika "donekle razumljiva, s obzirom na to da je u predizbornoj kampanji".

"Ja nikada nisam i neću kampanju voditi na taj način, ali to je stvar ličnog stava i opredeljenja. Medjutim, činjenica je da Srbija svojim Ustavom i zakonima omogućava svim gradjanima da se izjasne kako žele. Legitimno pravo Bunjevaca je da iskoriste to pravo na Ustavom predvidjeni način", naveo je predsednik Srbije.

Nikolić je upitao i zašto ih, ako im to pravo priznaje, Josipović naziva bunjevačkim Hrvatima.

"Pod pojmom američki Hrvati se podrazumevaju Hrvati koji žive u Americi. U kojoj to zemlji žive bunjevački Hrvati?", naveo je predsednik Srbije.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nikolić: Bunjevci nisu ni Srbi ni Hrvati, oni su svoji

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 09.Sep.2014

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je danas da je bunjevačkim osnovcima poklonio udžbenike koje je odobrilo šest prosvetnih institucija u Srbiji, kao i da pripadnici te manjine nisu ni Srbi, ni Hrvati, već "svoji"...Nakon kritika hrvatskog predsednika Ive Josipovića što je deci koja izučavaju...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.