Šta ovde nije za prodaju

Izvor: Večernje novosti, 22.Jul.2015, 17:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta ovde nije za prodaju

U JAVNOSTI je već duže vreme prisutno pitanje prodaje "Telekoma Srbija". Ono ima stvarni i simbolički značaj. Stvarni - jer se radi o jednom od najvrednijih i najprofitabilnijih preduzeća u Srbiji i na Balkanu, a simbolički jer odnos vlasti prema sudbini "Telekoma" otkriva odnos prema čitavom javnom sektoru, pa i prema vrednostima uopšte. Vlada je jasno opredeljena za prodaju "Telekoma". Jedini uslov o kome govori je - da postigne dobru cenu. Koja je to dobra cena, nije jasno. Predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << Tomislav Nikolić kaže da ne bi voleo da se Telekom proda čime pokazuje svest o većinskom raspoloženju građana i stručnjaka koji su protiv prodaje. Ali, u istoj rečenici izražava i sumnju u svoju misao i ukazuje da je potrebna objektivna analiza kvalitetne oditorske kuće. Čije? Dakle i njegov stav zavisi samo od cene. Pred javnošću se otvora pitanje: Da li je vlast spremna da (ras)proda sve što Srbija poseduje ako može dobiti novac, poglavlja, magični datum, strateškog partnera, atest reformatora? Ili drugačije - postoji li bilo šta vredno u Srbiji što vlast ne bi prodala ni za kakvu cenu? Na primer, zbog nezavisnosti, suvereniteta i integriteta, zbog, digniteta, samostalnosti, odbrane, bezbednosti? Postoji li crvena linija, lista onoga što neće prodati za bilo koju cenu, što jednostavno nije za prodaju, trampu? Pridružujem se javnim apelima građana, udruženja i nezavisnih stručnjaka iz Srbije da srpske vlasti ne prodaju "Telekom" već da učine sve što je u njihovoj odgovornosti, da se ta moćna firma koja je i strateški oslonac privrednog razvoja zemlje, dalje razvija i jača u tehnološkom, organizacionom i profitabilnom smislu. "Telekom" je jedna od najboljih i najprofitabilnijih firmi u vlasništvu Srbije koju su razvijali, kojom i danas upravljaju, domaći stručnjaci i koja obezbeđuje značajne prihode budžeta Srbije. "Telekom" je ojačan kupovinom "Telekoma Republike Srpske" i "Telekoma Crne Gore" što jača ulogu Srbije u regionalnom saobraćaju i razvoju. Nije uputno da državno rukovodstvo prihvata zdravo za gotovo da su strane oditorske kuće objektivne, a strani vlasnici i strani stručnjaci bolja i veća garancija za napredak "Telekoma", nego domaći. "Telekom" je do današnjih dana ostao izuzetno značajan faktor razvoja domaće nauke, tehnike, industrije i kadrova koji zajedno, pored ostalog, baštine i dostignuća srpskog i svetskog genija Nikole Tesle. Takvu ulogu treba da ima i ubuduće, ali kao deo javnog sektora Srbije, a ne bilo koje strane države čiji privredni i drugi interesi nisu identični sa interesima Srbije. Pored privrednog i fiskalnog, "Telekom" ima veliki značaj i za bezbednost zemlje. Prodaja takvog sistema strancima, pa čak i njegovog dela, značila bi potcenjivanje i nerazumevanje rizika posle prodaje za šire državne interese i zaštitu važnih ljudskih prava građana. Očuvanje i razvoj javnog sektora privrede bitan je uslov demokratskog, socijalnog i kulturnog razvoja društva. Da nije tako, ne bi vlade zemalja najstarijih evropskih demokratija čuvale i razvijale sopstvene javne sektore, posebno sektore telekomunikacija. Nepokrivene rashode budžeta treba smanjivati likvidiranjem partokratije, a ne likvidiranjem javnog sektora privrede?! Nije iskreno, niti odgovorno tvrditi da bi se novac od prodaje javnog sektora investirao u druge sektore. Zašto bi Srbija selila kapital iz "Telekoma" kao dokazano najproduktivnijeg i najperspektivnijeg sistema u neke druge sektore? Niko ne spori načelni zahtev da poslovanje "Telekoma" bude još profitabilnije, organizacija racionalnija a modernizacija brža, ali to nisu razlozi za prodaju tuđoj državnoj kompaniji, stranoj državi, već razlog više da se "Telekom" zadrži u vlasništvu Srbije uz preduzimanje odgovarajućih mera? Ako bi se privatizaciji i dalje prilazilo kao dogmi, ako bi se privatizovalo sve što u bilo kojoj oblasti ekonomije i nadgradnje postoji u Srbiji - ko bi nas i na koji način zaštitio od privatizacije nacionalnog i duhovnog identiteta, od privatizacije ljudi, njihovih ličnih života, individualnosti i slobode?!
Pogledaj vesti o: Telekom Srbija,   Prodaja Telekoma

Nastavak na Večernje novosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.