Dželetović: „Telekom” nećemo brzopleto prodati

Izvor: Politika, 04.Sep.2013, 16:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dželetović: „Telekom” nećemo brzopleto prodati

Pošto je profit uvećan u poređenju sa prošlom godinom, nova vlada treba da donese stav o sudbini našeg operatera fiksne telefonije

Koordinator Ekonomskog saveta SNS i izvršni direktor za finansije „Telekoma” Srbija Milenko Dželetović izjavio je „Politici” da će „apsolutno biti protiv brzoplete i neosmišljene prodaje Telekoma”. Ali, „ako procenimo da postoje investicioni projekti kojih sada nema, koji će dati impuls privrednom razvoju, ako recimo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << država sa te dve milijarde evra dobijene od prodaje Telekoma može da uposli 200.000 ljudi u poljoprivredi ili uđe u srpski 'Maršalov plan', dobije novu hidrocentralu, onda se ne bih protivio”, poručio je on.

I to sve posle nedavnih izjava Rasima Ljajića, ministra trgovine i telekomunikacija i Siniše Malog, savetnika za privredu i finansije Aleksandra Vučića, iz kojih se dalo zaključiti da se od prodaje „Telekoma Srbija”, ipak, nije sasvim odustalo.

Najpre je Ljajić, u toku posete Istanbulu, rekao da su dve vodeće turske telekomunikacione kompanije zainteresovane za naš „Telekom”, a potom je Mali objasnio da Vlada Srbije ne može „Telekom” da ostavi da se bori sa konkurentima koji više ulažu i da okružena jakom konkurencijom, ova firma u državnom vlasništvu na duži rok ne može da opstane.

Time je, čini se, sve vraćeno na početak. Novoj, rekonstruisanoj vladi ostaje u amanet da o mogućoj prodaji „Telekoma” ponovo razmisli. Vodeći operater naše fiksne telefonije, sa najviše zaposlenih, ogromnim prometima i profitima, gotovo deceniju i po svakoj vladi stoji kao poslednji „komad porodičnog srebra” za vađenje iz dugova i budžetskih deficita. Nema vlade u poslednjih desetak godina koja nije razmišljala o njegovoj prodaji, a sve su na mesto direktora postavljale čoveka od poverenja. Ipak, niko ga do sada nije prodao.

Procene su različite, ali vrednost „Telekoma” je između jedne i dve milijarde evra. Za sada je obećavajuća najava da novac neće ići u potrošnju, kako se desilo sa milijardom i po od prodaje „Mobtela” i koja nam je omogućila da neko vreme živimo preko svojih mogućnosti.

Treba reći da je ova firma od početka godine drastično popravila rezultate poslovanja. Na kraju 2012. godine profit je bio upola manji nego na kraju 2011, ali ovogodišnji rezultati znatno su bolji.

– Prema preliminarnim analizama, „Telekom Srbija” je za prvih šest meseci ove godine ostvario neto profit od oko 7,8 milijardi dinara. U poređenju sa istim periodom prošle godine poslovni rezultat je znatno bolji, jer tada je iznosio 1,5 milijardi dinara – rekli su nam u „Telekomu”. Kako navode, tome su doprineli stabilnost kursa i uštede koje su ostvarene nakon analize poslovnih procesa u kompaniji.

Pred ovom kompanijom su, međutim, veliki izazovi, jer jeod januara ove godine počela isplata kredita kojim je otkupljeno 20 odsto vlasništva „Telekoma” od grčkog OTE-a. Ukupna pozajmica uzeta za vreme prethodnog rukovodstva iznosi 470 miliona evra. Konkurencija u mobilnoj telefoniji sve je veća, a u trku sa fiksnom telefonijom uključio se i SBB koji ne krije da radi sve kako bi se prenos broja u ovoj mreži ubrzao i priželjkuje deo od „Telekomovih” više od tri miliona korisnika.

Zato se i postavlja pitanje da li su dobri rezultati poslovanja pokazali da su bili u pravu oni koji su tvrdili da „Telekom” ne treba stavljati na berzu i prodavati ga i da država treba da čuva poslednju „zlatnu koku” koju ima. Protivnici prodaje kažu i da bi deo dobiti „Telekoma” koji ide u budžet, ukoliko ga prodamo, bio trajno izgubljen. Ali, sa druge strane, oni koji su za što bržu privatizaciju ističu da naša država nije dobar gazda i da „Telekom” treba što pre da dobije privatnog vlasnika, jer bismo u suprotnom, kako kažu, za nekoliko godina dobili još jedan Jat.

 --------------------------------------------------------------------------------

Državi između 600 i 700 miliona evra

Država Srbija je vlasnik 58 odsto akcija „Telekoma” i prodajom svog udela mogla bi da dobije između 600 i 700 miliona evra, izjavio je Miroslav Joksimović, predsednik Sindikata „Telekoma Srbije” za Betu. Ostatak akcija pripada građanima, bivšim zaposlenima, ali i samom „Telekomu” koji je prošle godine otkupio 20 odsto svojih akcija od grčkog OTE-a. 

Stefan Despotović

objavljeno: 04.09.2013.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.