SRBIJA NA KORAK KA VANREDNIM IZBORIMA

Izvor: Kurir, 14.Feb.2011, 18:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SRBIJA NA KORAK KA VANREDNIM IZBORIMA

BEOGRAD - Odluku premijera Srbije Mirka Cvetkovića da pokrene postupak razrešenja potpredsednika vlade Dinkića i državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića većina političkih partija i političkih analitičara vidi kao korak ka vanrednim izborima.

 SNS: Put za vanredne izbore

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Tomislav Nikolić ocenio je da je ova odluka premijera Srbije  "put za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora".

"Danas je izvesno da takva garnitura više nikada ne može biti na vlasti u Srbiji. Imate potpredsednika vlade (Dinkića) koji optužuje premijera da je nesposoban i da se ni za šta ne pita. Kakva je to vlada.Ubeđen sam da su (vladajuće stranke) toliko kivne jedna na drugu i da su toliko potrošile živaca građana da ćemo sigurno imati vanredne parlamentarne izbore" ,  kazao je Nikolić.

LDP: Tadić da saopšti plan

Liberalno-demokratska partija (LDP) smatra da je raspisivanje vanrednih izbora najkvalitetniji odgovor na nedostatak ideja Vlade Srbije.

U LDP su, međutim, dodali da predsednik Srbije Boris Tadić, "ukoliko ima neki plan, treba da ga saopšti javnosti".

DSS: Katastrofalno stanje u vladi

U DSS ocenjuju da je smena Dinkića ukazuje na katastrofalno stanje u vladi.

"Odluka srpskog premijera da pokrene postupak za smenu potpredsednika vlade Mlađana Dinkića i državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića je najbolji dokaz da aktuelna vlada ne funkcioniše i da je to početak njenog kraja. To je najbolji dokaz da ta vlada ne funkcioniše i da je sastavljena na osnovu interesa političkih stranaka, a ne građana i da je do njenog uništenja moralo doći", rekao je portparol DSS Petar Petković.

Petković je rekao da je Dinkić samo jedan od aktera koji su uticali na to što je situacija u zemlji loša, kao i da su svi u vladajućoj koaliciji odgovorni za takvo stanje.

Prema njegovom mišljenju, raspisivanje izbora u ovom trenutku je izgledno i premijerovu odluku vidi kao "korak ka njima".

 PUPS ne očekuje raspisivanje vanrednih izbora

 Šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković izjavio je da ne očekuje raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora pošto je predsednik vlade Mirko Cvetković podneo predlog za Dinkićevo razrešenje.

"Mislim da će se naći rešenje i ne očekujem nove izbore, a šteta je što koalicioni partneri nisu ispoštovali jedni druge", rekao je Čolaković, dodajući da je zatečen smenom.

Srećković: SPO podržava korenite promene

Srpski pokret obnove (SPO) kao strateški partner Demokratske stranke podržava korenite promene u Vladi Srbije.

"SPO je za zaokret u razvojnoj, socijalnoj i budžetskoj politici, kao i za raskid svih postojećih kompromisa sa antievropskim snagama. Stavljanje tačke na sve vidove rasipništva, nebrige za najugroženije slojeve naroda prvorazredna je obaveza i jedina odbrana od opasnosti da se kao spasioci Srbije nametnu snage iz tragičnih devedesetih godina i to evropske snage u Srbiji ne smeju dozvoliti, ", rekao je  potpredsednik SPO-a i ministar za dijasporu Srđan Srećković.

Palma ostaje uz demokrate

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković izjavio je  da koalicija SPS-PUPS-JS ostaje u koaliciji sa DS i da će tako ostati do kraja mandata ove vlade.

Marković je rekao da je predsednik Srbije Boris Tadić na današenjem sastanku obavestio rukovodstvo koalicije SPS-PUPS-JS Ivicu Dačića, Jovana Krkobabića, predsednicu parlamenta Slavicu Đukić-Dejanović i njega da je premijer Mirko Cvetković predložio smenu potpredsednika vlade Mlađana Dinkića.

On navodi da JS ne razmišlja o traženju novog partnera.

Izbori su mogući jedino ako vladajuća koalicija ne bude imala podršku u parlamentu, ukazuje Marković.

Stanković: Zemlja pred izborima

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da je vlada pred velikim iskušenjem i političkom krizom, a zemlja pred izborima.

"Aktuelna dešavanja govore o tome da će vladajuća koalicija ući u ozbiljnu političku krizu, a prvi korak G17 plus, smatra Stanković, mogao bi da bude izlazak iz vlade.

On je rekao da ostaje da se vidi da li će stranke u vladajućoj koaliciji pokušati da naprave većinu sa nekim drugim ili će pak, broj poslanika koji G17 ima, a koji verovatno više neće podržavati vladu, biti dovoljan razlog da vlada izgubi većinu i da u tom slučaju mora ići na vanredne parlamentarne izbore.

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Opozicija složna: Smena Dinkića - put ka izborima

Izvor: Vesti-online.com, 14.Feb.2011

Srpska opozicija brzo je reagovala na vest o pokretanju postupka za "izbacivanje" Mlađana Dinkića iz Vlade Srbije i, uz uobičajene stvari koje svaka opozicija govori svakoj vladi - da je nesposobna, bez ideja i da obmanjuje narod (što je u slučaju Srbije potpuno tačno) - naši opozicionari listom...

Nastavak na Vesti-online.com...

Srbija na korak ka vanrednim izborima

Izvor: Glas javnosti, 15.Feb.2011, 07:17

BEOGRAD - Odluku premijera Srbije Mirka Cvetkovića da pokrene postupak razrešenja potpredsednika vlade Dinkića i državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića većina političkih partija i političkih analitičara vidi kao korak ka vanrednim izborima...SNS: Put za vanredne izbore..Predsednik...

Nastavak na Glas javnosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.