Izvor: B92, 03.Maj.2012, 10:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koliko stranke troše u kampanji
Beograd -- Za ovogodišnje izbore biće izdvojeno mnogo više novca nego na prethodnim izborima. Samo na bilborde je potrošeno 1,3 miliona evra, piše Politika.
Međutim, samo DS i SNS mogu da računaju na po pet miliona evra iz budžeta, kaže Nemanja Nenadić, iz Transparentnosti Srbija.
Posle nešto manje od dva meseca kampanje, danas, poslednjeg dana pred izbornu tišinu, sa sigurnošću se može reći samo to da će učesnici izbora u izveštaje o finansiranju uneti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << veće iznose nego u prethodnim izbornim ciklusima.
Razlog za to nije ukidanje limita za prikupljanje sredstava iz privatnih izvora nego, prema rečima Nemanje Nenadića, programskog direktora Transparentnosti Srbija (TS), činjenica da sada dobijaju mnogo više novca iz budžeta, pa će se potruditi da nađu račune i troškove koji će „opravdati” iznose koje su dobili i koje će tek dobiti iz državne kase.
Ako izborni rezultati budu slični onome što pokazuje većina istraživanja javnog mnjenja – da će dve najjače liste biti one koje predvode Srpska napredna stranka i Demokratska stranka i da će se upravo njihovi lideri naći u drugom krugu predsedničkih izbora – onda će ove dve liste prijaviti barem oko pet miliona evra, jer bi otprilike po toliko sredstava mogli da dobiju iz budžeta, procenjuje Nenadić. On kao poređenje navodi podatak da su, prema prijavljenim troškovima, u kampanji za parlamentarne izbore 2007. godine stranke potrošile ukupno 10 miliona evra.
Kada je reč o parlamentarnim izborima, zakon nalaže da se za parlamentarne izbore iz državne kase izdvoji 0,1 odsto, odnosno nešto malo više od 844 miliona dinara. Po Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, 20 odsto ove sume isplaćuje se podjednako svim izbornim listama pre izbora, a veći deo će pripasti strankama koje uđu u parlament i raspodeliće se srazmerno broju mandata svake od njih.
Za sprovođenje predsedničkih izbora iz republičkog budžeta biće izdvojeno ukupno 1,39 milijardi dinara, od čega su 843 miliona dinara predviđena za finansiranje izborne kampanje (ostalo ide za potrebe Republičke izborne komisije). A za pokrajinske izbore iz budžeta AP Vojvodina izdvojeno je 54,9 miliona dinara, po 27.450.000 za izbore po proporcionalnom i po većinskom sistemu.
Nenadić je još pre mesec dana izračunao da će, prema gruboj proceni, za predstojeće izbore biti izdvojeno 17,4 miliona evra, računajući republički, pokrajinski i lokalne budžete. To je mnogo više nego prethodnih godina, a Vladimir Goati, predsednik TS, kaže da su parlamentarne stranke, promenivši odgovarajući član Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, praktično udvostručile zahvatanja iz budžeta.
Koliki će, međutim, biti rashodi stranaka u ovoj kampanji još nema nikakvih procena. Nenadić za naš list kaže da je Transparentnost Srbija uradila samo istraživanje o troškovima zakupa bilborda koji su najzastupljenije sredstvo predizborne promocije. TS je izračunao da su stranke od 26. marta do 20. aprila za bilborde potrošile 670.000 evra, uz ocenu da bi sa drugim krugom predsedničkih izbora na ovaj vid reklamiranja mogli da potroše ukupno oko 1,3 miliona evra.
Ističući da nema utisak da su stranke u ovoj kampanji bile aktivnije nego ranije, on ukazuje da treba računati s tim da su neke cene u međuvremenu povećane (zakup prostora, cena goriva i medijskog predstavljanja...).
Ako se uzmu u obzir „prepucavanja” stranaka u vezi sa troškovima, izgleda da je u ovoj kampanji gomila novca otišla na predizborne spotove. Pljuštale su optužbe između DS-a i SNS-a o cenama „prljave kampanje” kao i između URS-a i LSV-a na temu ko je više potrošio na reklamiranje. Reč je o milionima evra koji se „stavljaju na dušu” suparnicima.
Precizan uvid u troškovnik svih lista i kandidata trebalo bi posle izbora da ima Agencija za borbu protiv korupcije, a Nemanja Nenadić navodi da će i TS posle izbora dati procene o troškovima kampanje na televizijama, računajući i regionalne i lokalne TV stanice.
Ukazujući na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare da se teško prati trag novca u kampanji, Nenadić je naveo da će se, primera radi, teško izračunati koliko je sredstava iz lokalnih budžeta otišlo za promociju lokalnih vlasti isključivo u svrhu aktuelne kampanje. TS je naveo i da od Ministarstva finansija nije mogao da dobije podatke o prikupljanju izbornog jemstva – nisu objavljeni podaci o tome da li su jemstva prihvaćena i šta je podneto kao jemstvo.
Pored toga, uočeno je da koalicije ili nemaju posebne sajtove ili na njima ne objavljuju podatke o primljenim većim prilozima, što važi i za grupe građana i za nove aktere na političkoj sceni. Nenadić je naveo da je indikativno da neke stranke koje su ranije objavljivale veći broj donacija sada to uopšte ne čine (na primer SNS i G 17 plus), što, kako je rekao, verovatno ukazuje na zanemarivanje te zakonske obaveze.





