Izborni trijumf SNS-a

Izvor: Prva.rs, 17.Mar.2014, 00:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izborni trijumf SNS-a

U parlament će prema ovima podacima ući još koalilcija SPS-PUPS-JS, koalicije okupljene oko DS i NDS, SVM, SDA i PPD.

PRELIMINARNI REZULTATI Cesida -a:

SNS – 48,8 odsto, 157 mandata
SPS – 14,0 odsto, 45 manda
DS – 5,9 odsto, 19 mandata
NDS – 5,7 odsto, 18 mandata
SVM – 2,2 odsto, 7 mandata
SDA – 1 odsto, 3 mandata
PDD – 0,5 odsto, 1 mandat
>> Pročitaj celu vest na sajtu Prva.rs <<
PRELIMINARNI REZULTATI RIK-a (43,25 odsto obrađenih mesta):

SNS - 48,7 odsto, 155 mandata
SPS - 14,14 odsto, 44 mandata
NDS – 5,96 odsto, 18 mandata
DS – 5,08 odsto, 16 mandata
SVM - 3,18 odsto, 10 mandata 
SDA - 1,28 odsto, 4 mandata 
PPD - 1,16 odsto, 3 mandata.

Ostale izborne liste, na biračkim mestima koje je do sada obradio Republički zavod za statistiku, nisu osvojile mandate.

Izvršni direktor CeSID-a Marko Blagojević u Pres klubu Tanjuga rekao je da je Demokratska stranka Srbije osvojila je, prema tim podacima, 4,1 odsto glasova građana, Dveri 3,4 odsto, URS 3,3 odsto, a LDP 3,1 odsto glasova. 

Srpska radikalna stranka osvojila je dva odsto glasova građana, Treća Srbija 0,5 odsto, Crnogorska parija -Josip Broz 0,2 odsto, Lista nacionalnih zajednica - Emir Elfić 0,1 odsto, Dosta je bilo - Saša Radulović 1,7 odsto, oalicija građana svih naroda i narodnosti 0,1 odsto, Patriotski front Borislav Pelević 0,1 odsto i Ruska stranka-Slobodan Nikolić 0,2 odsto.

Konačni odziv do zatvaranja biračkih mesta bio je 53, 2 odsto od ukupnog broja upisanih birača, naveo je on.

Blagojević je rekao da će konačna procena uslediti kasnije i da će se tokom noći obaviti brojanje glasova sa Kosova i Metohije posle čega će se znati da li ti rezultati mogu da se odraze na raspored snaga u skupštini.

Predsednik RIK-a Dejan Đurđević rekao je da je obrađeno 28,58 biračkog tela, da ima 2,85 posto nevažećih lisitća i narednu konferenciju za novinare najavio da ponoć uz očekivanje da će tada biti obrađeno 40 odsto biračkog tela.

Kada je reč o Kosovu i Meothiji, glasalo se na svih 90 biračkih mesta, biračke kutije su zapečaćene i u toku je njihov transport u Vranje i Rašku, uz tehničku asistenciju OEBS-a. 

Đurđević je dodao da je izborni proces protekao regularno, da su otvorena sva biračka mesta u Srbiji, sem jednog u Novom Pazaru i da je bilo samo manih nepravilnosti – nedostajao je kontrolni listić, odleteo je krov sa biračkog mesta.

On je rekao i da je jedan građanin umro na biračkom mestu. Prema njegovim rečima, broj nepravilnosti je bio znatno manji nego na prethodnim izborima.

Predsednik RIK je dodao da su sva biračka mesta zatvorena u 20 sati i da tempo obrade zapisnika i samim tim saopštavanje izbornih rezultata zavisi od nekoliko faktora – veličine biračkog mesta, udaljenosti od sedišta okruga i da li se na određenim biračkim mestima sprovode i lokalni, a ne samo parlamentarni izbori.

Nastavak na Prva.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Prva.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Prva.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.