Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Jul.2012, 05:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas i zvanično dobijamo imena ministara
BEOGRAD -
Socijalistička partija Srbije i Srpska napredna stranka održaće danas sednice glavnih odbora na kojima će odrediti kandidate za ministre u budućoj vladi Srbije.
Nova vlada imaće, prema najavama, 16 resora i 18 članova, uključujući predsednika i potpredsednike, a imena ministara i zvanično će biti određena na sednicama glavnih odbora naprednjaka, koja će početi 11 sati u Sava centru, i socijalista, koja počinje u 13 sati u sedištu stranke. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Neke od članica "izletele" sa imenima
Nova vlada imaće, prema najavama, 16 ili 17 resora i 18 članova, uključujći predsednika i potpredsednike, a imena ministara i zvanično će biti određena na sednicama glavnih odbora naprednjaka, koja će početi 11 sati u Centru "Sava", i socijalista, koja počinje u 13 sati u sedištu stranke.
Lider socijalista i mandatar za sastav vlade Ivica Dačić još ranije je saopštio da će paralelno sa premijerskom obavljati i funkciju ministra unutrašnjih poslova.
Iz redova socijalista kao novi ministri zdravlja i saobraćaja se pominju Slavica Đukić Dejanović i Milutin Mrkonjić, dok bi aktuelni ministar prosvete Žarko Obradović trebalo da ostane na toj funkciji.
Pred sednicu Glavnog odbora SNS najveća nepoznanica je ko će biti ministar spoljnih poslova, ali i šta će i da li će u vladi biti i Vučić.
Vučić je u intervju Tanjugu naveo da je sigurno da će novi ministar spoljnih poslova biti karijerni diplomata, koji nije član SNS, da bi ministarstvo sporta takođe trebalo da vodi nestranački kadar, a da će kulturu voditi "čovek koji je apsolutno prihvatljiv za sve".
Na pitanje da li će biti ministar odbrane, Vučić je odgovorio da će se to videti na sednici Glavnog odbora SNS i ponovio da bi "želeo da se bavi bezbednošću, odbranom i borbom protiv korupcije i kriminala".
Naprednjaci će, po svemu sudeći, od svojih kadrova za ministra energetike kandidovati Zoranu Mihajlović, za ministra pravde Nikolu Selakovića, a za predsednika Skupštine Nebojšu Stefanovića, a Vučić je na pitanje da li je izvesno da će oni to i biti odgovorio: "Ne bih isključio tu mogućnost".
Kako Tanjug saznaje, novi ministar kulture i informisanja biće aktuelni savetnik predsednika Srbije za kulturu, dramaturg i vlasnik Muzeja automobila Bratislav Petković, a ministar sporta - šahistkinja Alisa Marić.
Sutra konstitutivna sednica Skupštine Srbije
Vlada će, dva i po meseca posle parlamentarnih izbora, po svemu sudeći biti formirana iduće sedmice, nakon što sutra bude okončana konstitutivna sednica skupštine.
Skupština Srbije će u nastavku konstitutivne sednice, koja će biti održana sutra, izabrati novo rukovodstvo republičkog parlamenta, odnosno predsednika, potpredsednike, sekretara, kao članove skupštinskih odbora i devet delegacija pri međunarodnim institucijama.
Dan posle završetka konstituisanja parlamenta trebalo bi da usledi rasprava u načelu i u pojedinostima o zakonima o vladi i o ministarstvima, čije je donošenje osnov za početak procesa izbora vlade.
Nakon toga bi mandatar za sastavljanje nove vlade Ivica Dačić trebalo da podnese ekspoze, odnosno da predstavi sastav i program nove vlade, o kojoj će se poslanici izjasniti nakon što budu završili raspravu o tome.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...















