Izvor: RTS, 31.Mar.2009, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protest predstavnika Mreže za restituciju
Predstavnici "Mreže za restituciju" okupili se ispred zgrade Vlade zbog najava pokretanja inicijative za izradu novog nacrta zakona o restituciji. Posle razgovora sa savetnikom premijera protest nastavili ispred Ministarstva finansija. Predlog Vlade Srbije da se najpre reguliše pitanje javne svojine i usvoji zakon o planiranju i izgradnji, neprihvatljiv za predstavnike "Mreže".
Oko 500 građana u organizaciji "Mreže za restituciju" protestovalo je ispred Vlade Srbije sa >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << zahtevom da se Skupštini dostavi predlog zakona o restituciji u naturi.
Koordinator "Mreže" za restituciju Milivoje Antić, nakon razgovora delegacije te organizacije sa savetnikom premijera Miloradom Bjelopetrovićem u Vladi Srbije, rekao je da je za njih neprihvatljiv plan Vlade da se prvo regulišu pitanja javne svojine i usvoji zakon o planiranju i izgradnji, a tek onda pokrene pitanje o restituciji.
Posle razgovora sa savetnikom premijera "nema mesta za optimizam", rekao je Antić.
"Jedina pozitivna stvar je to što je Vlada Srbije na razmatranje dobila predlog zakona o restituciji, koji je sačinio poslanik DHSS-a Vladan Batić", dodao je Antić.
Prema njegovim rečima, javna preduzeća već upravljaju imovinom oštećenih, a sudbina većine javnih preduzeća je privatizacija, što "otvara prostor za mnoge zloupotrebe".
Antić je ponovio da će "Mreža za restituciju" nastaviti proteste, dok se ne reši problem povraćaja imovine i dodao da se "ne može ići u privatizaciju bez razrešenih imovinskih odnosa".
Predlog zakona o restituciji
Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović najavila je da će Vlada Srbije u drugoj polovini 2009. godine uputiti na usvajanje Predlog zakona o restituciji.
"Ministarstvo finansija priprema novu verziju nacrta zakona o restituciji, ali ne mogu da obećam da će on biti dostavljen Skupštini pre trećeg kvartala ove godine", rekla je Dragutinović novinarima povodom protesta "Mreže za restituciju".
Nova verzija nacrta zakona o restituciji razlikovaće se od one koju je Vlada Srbije usvojila u maju 2007. godine.
"Nova rešenja za obeštećenje bivših vlasnika nacionalizovane imovine i njihovih naslednika biće pravičnija od ranije predloženih", rekla je Dragutinović, ali nije precizirala detalje.
Prema ranijoj verziji nacrta zakona o restituciji maksimalan iznos za obeštećenje bio je oko četiri milijarde evra.
Isplata u slučajavima gde nije moguće vraćanje imovine u naturu, kako je bilo predloženo, bila bi u obveznicama koje bi se naplaćivale u roku od 20 godina.












