Izvor: B92, 28.Okt.2011, 11:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nađen kompromis o rehabilitaciji
Beograd -- Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen izjavio da je u zakonu o rehabilitaciji nađen kompromis, koji su prihvatile sve stranke, kao i manjinske.
Prema njegovim rečima, neće se ulaziti u ono što se događalo u Drugom svetskom ratu, dok oni koji su činili zločine neće imati pravo na povraćaj imovine.
On je dodao da takva lica ne bi imala pravo na povraćaj imovine, ne samo konfiskovane, koja spada u domen zakona o rehabilitaciji, već i nacionalizovane, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na koju se odnosi zakon o restituciji.
Homen je, gostujući na RTS-u, rekao da su takvo rešenje prihvatile sve političke stranke, uključujući i stranke nacionalnih manjina i da je ono "fer i održivo".
Vlada Srbije će kasnije danas, kako je rečeno, na telefonskoj sednici razmatrati nacrt zakona o rehabilitaciji, a njegovo usvajanje očekuje se početkom novembra.
Homen je rekao da je od predsednika SDPS Rasima Ljajića dobio uveravanja da nije protiv zakona, dodajući da se komentar poslanika SDPS Meha Omerovića odnosi na to da se u zakonu definiše ko su saradnici okupatora, što je, kako je ocenio Homen, Pandorina kutija, koju nijedan istoričar ne bi mogao tačno da napiše, a kamoli da se to reguliše zakonom.
Homen je rekao da se zbog pronađenog kompromisa nada da će prilikom usvajanja zakona biti postignut apsolutni konsenzus u parlamentu u vladajućoj koaliciji, ali da nema razloga ni da ga opozicione stranke ne podrže, ističući da se rešava problem koji je nastao sa mađarskom nacionalnom manjinom.
Svi koji dokažu da nisu činili zločine imaju pravo na povraćaj imovine
Izvor: Press, 28.Okt.2011
Vlada Srbije juče je usvojila Predlog Zakona o rehabilitaciji pošto je vladajuća koalicija postigla saglasnost oko nacrta koji je prihvatljiv za SPS i SPO, kao i za Savez vojvođanskih Mađara.




